• 683 yılında ilteriş kağan ve ilbilge katun'un oğlu olarak doğdu. 8 yaşında iken babasının vefat etmesinden sonra ise kardeşi kültigin ile birlikte amcası kapgan kağan'ın himayesine girdi. amcası onu tonyukuk'a emanet etti. tonyukuk bilge kağanın hocalığını yaptı, daha sonra da oğlu gibi sevdiği bilge kağan ile kızını evlendirdi.

amcasının 716 yılında ölmesiyle birlikte önce kuzeni inal, kağan olarak seçilmişti, buna karşın ordunun bilge kağan'ın yanında olması sebebiyle daha sonra kağanlığı ona devretti.

bilge kağan veziri olan tonyukuk ile birlikte çin denizinden hazar denizine kadar uzanan toprakları tek bir devlet haline getirdi. yaşadıklarını yarınlara anlatmak amacıyla orhun nehrinin kıyısına 2 taş diktirdi. ve bu taşlar bugün türkçenin bilinen ilk yazılı eserleridir. (bkz: orhun yazıtları)

bilge kağan 734 yılında çin seferi hazırlığındayken zehirlenerek öldürülmüştür.
  • topluma adalet, eşitlik, düzen, mutluluk, bolluk getirmek için rusyalara, orta doğu çöllerine gidip derin hülyalara dalmaya, oraları örnek olmaya gerek yok. bunlar için geçmişimize bakmak yeterli.

açları doyurdum, çıplakları giydirdim.yoksul budunu zengin kıldım. az budunu çoğalttım. artık kötülük yok.

(bkz: bilge kağan)
  • 30 kasım 2018 saat 09:30da doğan oğluma verdiğim isim. ismiyle yaşasın.
  • oğlumun ismidir. adınla yaşa canım oğlum.
  • atatürk’ün övgüyle andığı türk’ün ulu kağanı.

"söyleyin bana, vıı. yüzyılda dünyanın neresinde hangi hükümdar devlet idaresi ve halk sevgisi anlayışını bizim bilge kağanımız veya kül-tekinimiz gibi güzel ve akıcı bir dille ifade edebilirdi?"

(yakup kadri karaosmanoğlu’nun “atatürk’ün türkçülüğü” adlı yazısındaki türk alfabesine ilişkin hatırası - prof. dr. zeynep korkmaz, atatürk ve türk dili: belgeler, ankara, 1992, s.148)
  • (bkz: #33140867) peygamber olduğu söylenmiş.

allahtan gelen vahiy ile türkleri yerleşik hayata geçirmeyi ve budist tapınağı inşa etmeyi düşünmüş ama deccal* buna şiddetle karşı çıkmıştır.

peygamberliği yanı sıra, kardeşi kül tigini çok severmiş.

kardeşim kül tigin vefat etti. kendim yas tuttum. gören gözlerim görmez oldu; eren aklım ermez oldu. kendim düşünceye daldım. zamanı tanrı tayin eder. insanoğlu hep ölmek için yaratılmış. öyle düşündüm. gözlerimden yaş gelse engel olarak, gönülden feryat gelse geri çevirerek yas tuttum. çok yas tuttum.(kül tigin anıtından)
  • bilge kağan: "üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, kim bozabilir senin ilini ve töreni?"

edip yüksel: üzme kendini bilge dostum. torunlarının illeri de törenleri de değişti; ama hâlâ mavi gök yukarda. yağız yere gelince, o da petrol kuyuları ve kanalizasyon delikleri dışında sağlam duruyor. senden sonra torunları sünni ve şii oldular. kalpak yerine sarık taktılar. türkçe isim yerine çocuklarına arapça isim taktılar. göktürk alfabesi yerine arap alfabesi kullandılar. mavi gök çökmedi, yağız yer delinmedi. daha sonra torunların fransız şapkası, kravat taktılar, dümbelek yerine piyano çaldılar, müzikten resme, mimariden içeceğe kadar batı kültürünü kabul ettiler. artık kımız yerine koka kola içiyorlar. mavi gök çökmedi; yağız yer delinmedi. aslında sana bir haberim var... senin törene ihanet eden torunlarının çoğu aslında torunların değil. çoğu devşirme; yani çakma. arada bir sağda solda çekik gözlü, esmer yüzlü, kısa boylu birkaç yiğit görüyorum. ama onların da senden haberi yok..
  • tam adı: teñri teg teñride bolmış türük bilge kağan
  • dünyanın çoğu bölgesinde insan topluluklarının çoğu millet, devlet, geçmiş, gelecek kavramlarından bihaberken, bugün kendilerini “doğuştan üstün” kabul eden batılılar “millet” olmaktan bihaberken ve büyük ihtimalle affedersiniz b.klarıyla oynarken, binlerce yıl öteye; milletine mesajlar vermek için bengü taşlar oydurtan büyük türk.
  • 1980'ler ve 1990'larda cok sayida ailenin erkek cocuklarina isim verirken esinlendigi tarihi karakter.
hesabın var mı? giriş yap