tabudeviren

  • azimli
  • mangal yürekli rişar (513)
  • 5166
  • 94
  • 30
  • 3
  • bugün

2018 ekonomik krizi

1994 krizinde ilkokuldaydım. ekonomik kriz oldu. çubuk/balık/pizza kraker türü yiyecekler 1500 liradan 4500 liraya fırladı. ikide bir aldığım bu yiyeceklere elveda dedim. (paradan sıfır atılmamış haliyle verdiğim bu fiyat günümüzün 0,045 kuruşuna denk geliyor.)

2001 krizinde lisedeydim. deli gibi müzik dinliyordum. ankara'da dost kitabevinin biraz ilerisinde (karanfil sokak), tüp geçitin altında zafer çarşısına doğru ada müzik'te ve selanik-2 caddesinde bir başka ada müzik'te kaset/cd satıcıları vardı. buralarda çok satılmayan albümler kapı önüne dizili tel raflarda 1.250.000 tl'ye (günümüzün 1,25 tlsi) satılıyordu. bana uygun gelenleri (hatırladıklarım: üç hürel, fikret kızılok, aşık veysel vb.) harçlığım el verdikçe alırdım. krizden sonra bu albümler 3.750.000 tl'ye yükseldi. müzik dinlemek lüks oldu.

2008 krizinde üniversitedeydim. arkadaşımla ufak bir ticaret işine girmiştik. zaten çok kazanamamıştık ama, yükselen maliyetlere dayanamayınca bitirmek zorunda kaldık.

şu anda 2018 ekonomik krizi yaşanıyor. mart ayında 4 lira sınırını aşan dolar bugün itibariyle 6,40 tl.
son işyerimden problemli bir şekilde ayrıldım. (problem işveren tarafında). şu anda çalışmıyorum. iş ilanlarına bakıyorum, on on beş tane ilan ancar var. onlar da haftalardır duran ilanlar. hiç yeni ilan yok.

gelecek çok kötü günler hayatımdan (hayatımızdan) birçok şeyden feragat etmemize sebep olacak. hayatımın 24 senesinde dört ekonomik krize tanık oldum. kaderde böyle berbat yönetilen, sağcı iktidarların tarumar ettiği, her zaman kaygılarla dolu bir ülkede yaşamak varmış. evli de değilim. ileride birgün çocuklarım olursa benden daha iyi bir hayat yaşayabileceklerini düşünmüyorum.

öte yandan tepedekilerin ekonomik krizden rahatsız olduğunu ve sebepleri/sonuçları hakkında bir sorumluluk duyduklarını da hiç sanmıyorum. halkın daha fakirleşmesi işlerine gelir. fakirleştir, dinle terbiye et, oyları kap, keyfine bak.

devamını okuyayım »
11.08.2018 00:06