şükela:  tümü | bugün
  • dizilerde ve filmlerde gördüğümüz yiyecekleri mizahi bir anlatımla gerçek hayata uyarlayan youtube serisi.andrew rea adlı abimiz dizilerde ve filmlerde ağzımızın suyu akarak izlediğimiz yiyeceklerin nasıl yapıldığını , hangi malzemelerin kullanıldığını bize mizahi bir anlatımla ve muhteşem çekim kalitesiyle aktarıyor.

kanal fragmanı

birkaç örnek vermek gerekirse:
    rick & morty szechuan sauce
    the moistmaker from friends
    goodfellas prison sauce
    jake's perfect sandwich from adventure time
  • bayıldığım kanal, zevkle ve acıkarak izliyorum. o kadar seviyorum ki patreon'dan destek bile atıyorum. en sevdiğininiz aktivite güzel şeyler izlemek ve yemek yemekse, izlediğiniz diziler ve filmlerde yenilen içilene pek bir dikkat ediyorsanız bu kanalın müptalası olabilirsiniz.

babish'in en sevdiğim yanı, bir tarifin hem orijinali yapıp hem de ardından 'nasıl daha da iyi olurdu bu' alternatifini yapması. bazla güzel ekipman kullanıyor o yüzden pek evde deneyemiyoruz.
  • youtube'da türündeki en kaliteli işlerden. film, dizi vesairedeki yemekleri yapıyor ama o kadar profesyonelce yapıyor ki bilmediğiniz yemekleri bile sırf elemanın tarzından dolayı eğlenerek izliyorsunuz.
  • "binging with babush"

(bkz: babush) (bkz: babus)
  • ilk gününden beri takip ettiğim, kem gözlerimle hayatını kaydıracağım adam sanırım.
    öyle güzel anlatıyor, öyle güzel şeyler yapıyor ki, izlemeye doyamıyorum.
    ve dahası, bu sefil ruhum, yaptığı işi yapmayı o kadar çok istiyor, o kadar çok istiyor ki anlatamam.
    kendi kendime yemek videoları çekip yayınladım bile. bunları yaptığım esnada da bu adamla karşılaştım zaten.
    moralim bozuldu, "böyle şeyler varken ben kim lan" diye bıraktım.
    vazgeçmişlik ile yenilmişlik arasında adamın videolarını izliyorum.
  • 2 yıldır takip ettiğim yemek duayeni, youtuber. videoyu hazırlamasıyla, editörlüğüyle, izleyici ile bağ kurmada ve en güzel yemekleri yapmada bir dünya markasıdır.

kanalı bir süredir takip edenler; andrew için jon favreau'nun chef'inin ne kadar önemli bir film olduğunu bilir. ciddi ciddi koluna filmin en can alıcı sahnesinin dövmesini yaptırmış bir adam.

ve sonunda kahramanıyla tanışmış, üstüne üstlük filmden başka bir yemeği birlikte yapmışlar. adeta bir başarı hikayesi.

(bkz: #74632207)
  • videoları benim için tamamen terapi niteliginde; filmlerde, dizilerde hatta çizgi filmlerde gördügümüz yemekleri gerçek hayata taşıyıp yapmaya çalışıyor kendisi. izlemesi gayet keyifli.
  • ilk kurulduğu günden beri işini muhteşem bir şekilde yapan youtube kanalı. yalnızca en sevdiğiniz filmlerdeki ve dizilerdeki belki de nasıl yapıldığını asla bilmeyeceğimiz yiyeceklerin tariflerini merak ettiğimizden değil göz zevkinizi geliştirecek kadar estetik harikası videoları izlerken huzur bulabildiğinizden takip edebilinecek bir kanal.

yalnızca binging with babish serisinin değil sonradan çekmeye başladığı basics with babish serisinin mutfağa yeni giren insanlara temel şeyleri anlatmak konusunda çok başarılı olduğunu düşündüğümden yemekle az veya çok uğraşan herkese tavsiye ediyorum. stok tarifleri, tava soslarına giriş gibi basit ancak iyi uygulanması zor şeyleri muhteşem açıklıyor. ansızın gelen ve etkilemek istediğiniz bir misafiriniz olduğunda hayatınızı kurtarabilir.

izlemesi gerçekten keyifli ve bahsettiğim gibi bir o kadar da huzur verici videoları. bunu düşünen yalnızca ben değilim çünkü bu kanal henüz popülaritesine ulaşmadan da hızlı yükselen bir kanaldı. 1-1.5 sene içerisinde gerçekten büyük sayıda takipçiye ulaştı.

bu kanalın başarısını anlayabilmek için bahsedilmesi gereken birkaç nokta var.

öncelikle videolarının giriş kısmından bahsetmekte fayda var. giriş özellikle önemli çünkü youtube gibi insanların geçirmeye ayırdıkları sınırlı vakitte izleyecekleri video alternatiflerinin sınırsız sayıda olduğu bir platformda bir izleyicinin dikkatini çekmek için on, bilemedin yirmi saniyeniz var. film ve dizi yemeklerinin yapıldığı seri yemeğin yapıldığı film veya dizinin kısa bir sahnesini izleten, tarifin temel yapı taşlarını içeren bir ekranda andrew'un ekrana girip şovu açmasıyla başlıyor. gayet sade, içeriğe yönelik ve ilgi çekici.

kanalın bu ilgi çekici girişin ardından yalnızca yemekle ilgilenenleri değil hayatında yemek bile yapmamış insanları da hala ekranda tutarak devam ediyor. bunu yapmasının da aşağıda sıralayacaklarımla birlikte belki de en önemli nedeni: estetik tercihler.

şovun kullanıldığı mutfak seri boyunca birkaç defa değişikliğe uğrasa da son hali dahil her zaman modern ve göz alıcı bir yer yüksek bütçeli ve profesyonel görünümünü veriyor.

tarifleri uygulayış biçimi her zaman öncelikli konumu malzemelere vererek, yer yer keserek aşama aşama ve inanılmaz ölçüde temiz ve düzenli bir şekilde yapılıyor. bu yemek yapma şekli çoğumuz için bir kargaşa hali olan mutfağı göze hitap eden bir yer haline getiriyor. yemek yapmayanlar için bile bu düzen ve iyi yönetilmiş, göz yormayan süreç tariflerin hazırlanmasını izlemeyi keyifli kılıyor.

kanalı youtube'da sıkça rastlanan diğer yemek kanallarından ayıran önemli özelliklerden biri malzemelerin ön planda olduğu yemek videolarının yapılması. jamie oliverın ileri geri hareket ederek ispanyol danslarını andıran, göz yoran yemek tarifleri veya gordon ramsay'in part time askeri sniper olarak çalışan moleküllerini gösterene kadar zoomlamaya bayılan kameramanı yerine (cidden bir ara izleyip kendiniz görün) yüzünü bile göstermediği yalnızca tezgahı, elleri ve gerekli malzemelerle ilgili olduğumuz videolar çekmesi.

buna tezgahın ve arkadaki masanın birbirine paralel uzanışı, tezgahın kameranın ortasında konumlandırışı, andrew'un mutfağı, önlüğü, dövmeleri ve ekrandaki nesneler ile renk uyumunu da hesaba kattığınızda kanalın verdiği estetik hissi kolayca anlaşılır hale geliyor. andrew'un kariyerinde daha önce görsel efekt sanatçılığı yaptığını da hesaba katınca bunların birer tesadüf olmadığını görüyoruz.

ancak bu videolar birer tablo değiller bu kanalın takipçileri değil izleyicileri olan huzur veren asmr videoları gibi olmamasının veya yalnızca tarife bakıp çıkan gordon ramsay veya jamie oliver gibi bir kitlesinin değil ciddi bir fan base'inin olmasının bir nedeni var. şovdaki mizah ve andrew'un kişiliği.

andrew, kamerada bizim gördüğümüz kadarıyla ilk olarak göze çarpan siyah önlüğü, ön kol dövmeleri ve duruşuyla maskülen olarak karşımıza çıkıyor. buna videoların estetik ve huzur verici etkisinde en az yukarıda bahsedilenler kadar büyük rol oynayan sesi de eklenince ekranda görülen maskülen, kendinden emin ve ilgi çekici biriyle karşı karşıya olduğumuzu anlıyoruz. hatta sesi videolarına için öyle bir çekim unsuru ki yalnızca çocuk hikayeleri ve şiirler okuduğu bedtime with babish şeklinde yeni bir seri yapmaya başladı.

bununla birlikte serinin vazgeçilmez olan mizah unsuru var. kendi içinde üstü kapalı ve iyi düşünülmüş şakalar ve ciddi bir tarifi bir anda yumuşatan anlarıyla, bazen zorlu bir tekniğe kalkışacağında kendisine bir bardak viski doldurarak devam edişiyle (use your tools as necessary) yalnızca gülmek için bile izlenecek bir video haline geliyor.

bütün bunlar bir araya geldiğinde kanalın yakaladığı başarı şaşırtıcı olmasa gerek. zevkle izliyoruz.

her hafta basics with babish serisinde çektiği videodaki tarifleri twitch kanalında sohbet muhabbet eşliğinde pişiriyor. eğer birkaç dakikalik bir videoda anlamakta güçlük çektiyseniz veya kaçırdığınız noktalar varsa birebir nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.
  • youtube'da yemek videosu izlemeye gerçekten bayılırım. ama bu kanal, gerçekten video çekim tekniği ile, adamın sesiyle, ortamın nizamıyla ve kalitesiyle beni öyle mest ediyor ki anlatamam.
  • youtube'da yemek videosu izlemekten aldığım keyfi katlayan kanal. öyle ki, keşfettiğim günden beri başka kanal izlemiyorum bile. kanalın sahibi andrew rea nın sesi, sunumu, kullandığı çekim açıları, harika introları, mizahı ile enfes bir kanal izliyorsunuz. en sevdiğim videoları adventure time dan jake'in bacon pancake'ini ve mükemmel sandviçini yapmaya çalıştıkları oldu.