• rp aleminin kralı, en iyi rp'cileri barındıran, kurguları ile üyelerini dehşete düşüren aqua[barış]'ın baş adminliğini yaptığı müthiş site. ayrıca üyelerini dikkatle seçer, ve üyeler kendi isimlerini kullanmazlar, nickleri ile özdeşleşirler; ör: gaby, blair, natulcien, vera vs.. http://www.frpwiki.org/index.php/bioverse isimli siteden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
  • (bkz: şu an ağlıyorum ve entry giriyorum)

bioverse benim hayatıma damgasını vurmuş yegane sitedir. hatta hiç unutmam bu başlık açıldığında ekşi'de ne gülmüştük lan.

o aqua artık bana kelimelerin kifayetsiz kaldığı insan mesela. hayatımda bana bu kadar çok şeyi öğretebilen başka insan yok yani. o bioverse'i açmasaydı, beni oraya 4. admin yapıp (bilen var mı ki ultima abla'yı :) hayatımı değiştirmeseydi çok şey kaçırabilirdim. iyi ki tanıdım onu. iyi ki beni bio tayfasının bir parçası etti.

sonra gaby'ciğim. blair'ım pudra şekerim. natulcien ve sonradan neiclutan'ım. neiclutan benim ilk aşkım sayılabilir mesela hehe. vera. yıllarca yıldızımız barışmadı onunla ama sonradan gayet iyi anlaşır olduk mesela. daphne'cikim, dulcenia. unuttuğum kimse kaldı mı, kaldıysa çok özür canlarım. bu insanların hepsi ayrı ayrı benim hayatımı değiştirdi lan. hepsini hala çok seviyorum ki. canlarım ki?

ya bu başlığın bana ne ifade ettiğini kelimelere dökemiyorum aslında. o kadar hayatımın bir parçasıydı ki bir zamanlar. bio'ya girmeden yaz geçmezdi abi. nitekim elimizi taşın altına sokup bio'yu en son diriltme çabalarında basit forumlardan paralı forumlara bile geçirmiştik.

bu arada bio nedir derseniz biz de bilmiyorduk açıkçası. barış bey (adı geçmiş artık ben de yazıyorum. nasıl olsa gerekirse ağzıma sıçması için bir adım uzaktayım (mı acaba)) bu konuda bizi hiç aydınlatmayınca biz de atmak zorunda kaldık. en aklımda kalan açılımın "barış için oyna" olduğunu hatırlıyorum. kendisini araya kıstırabildiğim zamanlarda bu soruyu sorduğumda "b'yle başlayan evren buldum işte." gibi yüzeysel ötesi bir cevap vermişti.

kaçıncı bioda kaldığımızı hatırlamıyorum açıkçası ama 8-9'a kadar rahat gelmiştik. benim en sevdiğim bio ultimate'tir mesela. o zamanki nickim de oradan gelme zaten. ultima. ah ah. bu arada bu bio'nun ne olduğunu daha da güzel açıklayayım size. (bunu diyince aklıma aqua'cığımızın seneler önce yazdığı bir "rpg nedir?" yazısı aklıma geldi, istisnasız her sitede vardı o bir zamanlar.)

rpg, role playing game'dir ancak bu bildiğiniz knight vs. online oyunlardan çok farklı olan versiyonudur. forum üzerinden yarattığınız karakterlerin maceralarını, kişiliğini hatta dış görünüşünü aynı bir sözlük entrysi yazar gibi yazmanız gereklidir. küçümsenecek iş değildir. eğer sırf bioverse ahalisi olarak yazdığımız her şey toplansaydı kitap haline getirilip satışa sunulabilirdi. zevk alan küçük bir kesim vardır ve gözlemlediğimiz kadarıyla yıllar içinde yozlaşmıştır da. adam gibi yapılan siteler bir elin parmağının sayısını geçmez yani.

peki biz neden bio'nun bu kadar özel olduğunu düşünüyoruz? zamanında bu işi adam gibi yapabilen yerlerin sayısı daha da azdı. bio, bir şeyleri sürekli yenilemeye çalışan siteydi. mesela harry potter temalı kurgularında bile farklı binalar, farklı dersler olurdu hep ve bunlar resmen adminlerin (aqua, natulcien, neiclutan orijinal admin takımıdır.) yaratıcılığı ve üyelerinin de bu yaratıcılığı devam ettiren hatta bir şeyler daha ekleyebilen insanlar olmasından dolayıdır. lejant sistemini kaç bin yıl öncesinden uygulamaya çalışmak, adam gibi karakter kartları, belli bir rp standardı getirmeye çalışmak ve dediğim gibi en önemlisi orijinal kurgulara duyulan saygı. bioverse gerçekten bir evrendi yahu. mesela ultimate dediğimiz kurguda elementalistler ve shapeshifterlardan tutun bütün süper güçler vardı aslında. hatta o kadar çok vardı ki bu sefer biz kullanmayı bilemedik.

bir de bio'yu bio yapan insanlarıydı işte. ne entrikalar dönerdi, ne kavgalar edilirdi ancak şu gün yine de herkes birbirini sever sayar yani. birbirimizi görmek, kafanın bu kadar denkleştiği insanlarla tanışmak için teptiğimiz kilometreler sahiden türkiye'yi dolaşır yani. kendimden örnek verirsem, ben aqua'yı görmek için ankara'ya gittim, aqua beni görmek için yaz tatilinde bizde kaldı. neiclutan'la 2.5 saat geçirmek için okulun dandik gezisine gittim, neiclutan benim doğum günümde istanbul'dan kalkıp geldi (bu ara yine gelecek umarız. burada mesaj kaygısı var.) sonra aynı şehirlerde olduğumuz zaman hala toplanıyoruz. (ankara toplantıları ben buraya gelmeden yapıldığından çok üzülüyorum o ayrı.)

bu kadar yakın olabilmenin iki kilit noktası var. birincisi, biz küçüklüğümüzü beraber geçirdik. en küçüğümüzün 94'lü, en büyüğümüzün 91'li (daha büyüklerimiz vardı tabii) olduğu bir toplulukta gerçekten ergenlik sanrıları, ders stresi hepsi beraber yaşanırdı. ayrıca küçük bir topluluktu bio. küçük topluluklar daha kolay birleşir büyüklere göre. bazen çok büyümek ve daha açık olmak isterdik ama halimizden o kadar memnunduk ki hiç gerek duymadık aslında. arada rp'yi bırakanlar oldu tabii ama bir çekirdek kadro hep var oldu ya.

bütün bunları yazmak bana o kadar ilginç geliyor ki şu an anlatamam. yani bu benim kim olduğumu, hayattan beklediklerimi etkilemiş bir site. size göre bir site olabilir ama bana göre bir parça resmen ve bu bir grup insan için geçerli, sadece benim için değil. şu noktadan durup bakınca çok garip görünüyor aslında, ama bir o kadar da sıcak ve güzel. keşke yine bio olsak. bu benim içimde kalacak bir ukte. keşke hep beraber her üyemizle oturup kocaman bir gün geçirsek. bunu hiç yapamadık mesela. bence o gün yapılırsa bir şekilde, efsanevi olmaz da ne olur...

edit: ha bio'nun bir açılımı da "barış isterse olur." muş. kendisi belirtmiş falan. adminimizden mesaj var beyler!
hesabın var mı? giriş yap