• ceylan aslana yenildiği için iyidir bu durumda aslan da kötü değildir.bu tarz elgesel çeken abilerin yerine koyunca kendimi, böylesi sahneyi yakaladığımda daş atıp "hüleynn taaağğayyt " diye bağırasım gelirdi diye düşündüğüm andır.
  • kötü değildir, doğasının gerektirdiğini yapar. "acı veriyorsa kötüdür, bırt yapıyorsa iğrençtir" falan. bunlar hep hikaye. ne yapsın hayvan yemeksepeti'nden sipariş mi versin? denk gelirse buyursun beni de yesin. bu kadar romantik olmayın yahu. "acı verdiği için kötüdür" diyen olmuş. hayvan spor olsun diye avlanmıyor. kendi canını kurtarmak için avlanıyor.

şimdi aslan-ceylan üzerinden güzelleme yapmayı bırakırsak, insana geçelim. insan da doğası gereği çalar ve öldürür. şimdikiler gibi onursuz dolandırıcılıklardan bahsetmiyorum tabi. hayatta kalmak için, yeri geldiğinde aslanları bile korkutup avlarını çalabilen ilkel insanlardan bahsediyorum. maddiyat için değil, hayatta kalmak için. modern çağlardayız diye götünüz kalkmasın yani. acıymış, peh!
  • hayır değildir. yaşamak için yemesi gerekir ve kendisine yetecek kadarını avlar. eğer ki insan gibi bokunu çıkarsaydı o zaman kötü olurdu.
  • farzedelim benim adım aslan ve ankara'da yaşıyorum, ceylan isimli bi yavruyu yersem bundan kime ne? ama ceylan isimli birisini (nerde oturduğu önemli değil) gerçekten yersem (çiğ yada pişmiş) o zaman sıkıntı. netekim insan insanı gerçekten yemez. mahsusçuktan yer. cezası var amk...
  • değildir kardeşim olaya insanların yediği hayvanlar açısından bakınca anlaşılıyor.

ama dersen ki insan da kötü
    ona lafım yok
    katılıyorum
  • degildir. (bkz: doganin kanunu) doganin isleyisinde her seyin bir sebebi vardir. ekolojik denge icin oyle olmasi gerekiyorsa oyle olmalidir. asil insan mudahalesi sonucunda isler boka sarmaktadir. (ıs bu entry nesli tukenmekte olan hayvanlari kapsamamaktadir.)
  • ben ceylancıyım. aslan ceylanı her kovaladığında ceylanın tarafını tutacağım. aslandan kurtulması için ekran başında elimden ne geliyorsa yapacağım.
  • - şşt aslan, sen harbi çok kötüsün lan
    - neden ki la? nooldu
    - olm yedin güzelim ceylanı. ben senin kadar kötüsünü görmedim.
    - naapaydım aq. ot mu yiyim?
    - ya bırak ya.. yüzünden, gözünden kötülük akıyo senin. kötü aslan!
    - off.. ben çok kötüyüm ya..
    - nooldu la neyin var?
    - abi ne biliim, bi kötü oldum şu ceylanı yiyince. bozuk muymuş neymiş
    - ha onu diyon
  • koyu bir kedigiller hayranı olsam da belgesellerde ceylanlara atlayıp zıplayan aslanlara karşı içim kin ve nefretle dolardı taki yolunu kaybeden bir aslanın hikayesini seyredinceye kadar.

belgeselde, nasıl olduysa bir şekilde ters yöne gittiği için sürüsünü (ailesini ) kaybedip, tek başına kalan bir aslanın haftalarca açlıkla mücadelesini seyrettim.

kendini avlayacak tek bir tarla faresinin bile olmadığı çorak bir arazide bulan aslan, günlerce hatta haftalarca aç biilaç yaşadı. tek bir ceylana, tek bir ava rastlamadan km'lerce yol yürüdü . günler, haftalar geçtikçe o kapı gibi hayvanın çaresiz, bitmiş, perişan olmuş, hatta en sonunda artık ölmek üzere olan halini gördüğünüzde, rocky'yi alkışlamaya başlayan ruslar gibi, birden dönüyorsunuz.

kendimi " hadi be oğlum !.. hadi be oğlum !.. dayan ! biraz daha dayan.
    her taraf ceylan (!) git bul bir tane. dayan ! ölme !

derken buldum.

ee ceylana kıyılmadığı gibi aslana da kıyılmıyor sonuçta.
  • akıl sahibi olmadığı için cezai ehliyeti yoktur sanırım.

bir kral olarak düşünebilseydi, sadece insan yerdi ve o zaman kötü de olmazdı. krallığını insan denen istilacı, sömürgeci ve bencil parazitlere karşı koruyor olurdu.
hesabın var mı? giriş yap