• butun dunya senin olsun diye de bilinen bir erzincan turkusu, soyle ki;

butun dunya senin olsun
    bir dost bir post yeter bana
    atlas libas senin olsun

beyler tahtindan inerler
    ayaksiz ata binerler
    topraga gomup donerler

sonu yok dunyada n'olur
    ecel gelir seni bulur
    seyit sefile'm isin bilir

ekleme: seyyid nizamoğlu' na aitmis bu türkü, m0ruzak'a bilgi icin tesekkurler..
  • senden vazgeçmem albümünde müslüm gürses de seslendirmiştir bu türküyü. kaset kapağında adı "bütün dünya senin olsun" olarak yazar ve anonim olduğu belirtilmiştir. baba, her zaman olduğu gibi türkünün hakkını vermiştir.
  • söylemesi bir hayli zormuş, ben bugün bunu farkettim. kulağımda kulaklık varken bile eşlik edemiyorum. tartışmaya gerek yok ama müslüm gürses'in yorumculuğuna laf söyleme hadsizliğine cesaret edebilecek kendini bilmezler bu türküyü söylemeye çalışsın, akılları başlarına gelir.
  • harika bir yorumla müslüm gürses yine farkını ortaya koyup bütün duygularıyla zirvedeyken türküyü söylemiştir.
    içtenlikle dinlenirse gerçekten insanın ruhunu okşar.
  • bu turkude yer alan "ayaksiz ata binmek" deyimi kucuklugumden beri beni dehsete dusuren bir ifadeydi. gozume bacaklari kesilmis ve kesiklerden kan akan, cirpindikca cirpinan bir atın uzerine binmis bir adam hayal ederdim. cok korkunc bir goruntu gelirdi gozumun onune. bu nasil bir zalimlikti ve bu nasil bir turku sozuydu? yillarca her at gordugumde bazi kisilerin atin bacaklarini kesip ata bindiklerini dusundum.

"ayaksiz at" ile kastedilenin tabut oldugunu yillar sonra ogrensem de yillardir aliskanlik yapmis dehset gecmek bilmedi.
  • çok sevdiğim bir halk türküsü. nihat doğan'da güzel yorumlamış. video
  • bence en güzel yorumu arif sağ muhabbet 4 albümünde yapmıştır.

https://m.youtube.com/watch?v=gp-rislic_s
  • bir post yeter bana
  • müthiş ama müthiş bir türküdür. arif sağ'ın da ellerine sağlık müslüm gürsesin de.
hesabın var mı? giriş yap