• (bkz: birhaber)
  • ismail özden'e ait bir beste çalışması. türküler sevdamız 1 albümünden dinlenebilir.

yüce dağ başına kara gideyim
    yok mu sevdiğimden bana bir haber
    dağlar geçit vermez yare gideyim

yüce dağ başının karı değilim
    has bahçenin gülü harı değilim
    ben o nazlı yarden razı değilim
  • epey bir kardeşimizin bîhaber yerine kullandığı kelime dizimiz.
  • sanırım çok bilmiş arkadaşlarımızın, kelimenin doğrusu bu olduğu halde biz cahillerin hani bazı kelimelerden önce bir kelimesini bi' diyerek kısaltırız ya o şekilde yanlış söylediğimizi zannederek yanlış kullandıkları söz
  • muhattap'tan sonra başımızın yeni belası
  • son zamanlarda sık karşılaştığımız bir yanlıştır, bu yanlışı farkedenler irkilir. kısaca "bihaber" olacak, i'si uzun okunur. aç bilaç, binamaz, vb gibi kalıplarda kullanılan bi- ön eki türkçe'deki -siz son ekine karşılık gelir.

yani :
    bihaber (bii-haber): habersiz (maçtan haberi olmayan)
    binamaz (bii-namaz, köylüler beynamaz da der): namazsız (namaz kılmayan)
    bilaç (bii-ilaç): ilaçsız

alınmaca gücenmece yok, güzel entrylerimiz daha da güzelleşsin diye zahmet ediyorum.

aynısından şuna da: (bkz: birhaber)
  • bugün iki kere görünce dayanamadım. birinde "birhaber" diğerinde iyice bokunu çıkarıp "bir haber" yazmış sevgili yazarlarımız.

ulan ne kadar cahilsiniz ya.
    (bkz: bihaber)
    ayrıca
    (bkz: addetmek)
    (bkz: meblağ)
    (bkz: mağdur)
  • cahil turnusolu
  • yeter ulan yeter. hiç mi bir şey okumadınız, bu nasıl bir yazım hatasıdır. günde 5 kere görmekten gına geldi. ayrı yazılmayan dahi anlamındaki de bile bu kadar çıldırtmıyor beni. bu nedir ya.
    (bkz: bihaber)
  • "bihaber" sözcüğünün yanlış yazılmış hâli. görünce tüylerim diken diken oluyor.
hesabın var mı? giriş yap