• (bkz: exchange)
  • (bkz: aklim almiyor)
  • tezini yazması gereken zamanda, sözlükte gereksiz yere uzun entryler yazarak, alttan kalan derslerini "seneye veririz hacı ne olucak" diyerek, 5 dakika geç kalktığı için o gün derse gitmeyip uyumaya devam ederek, kar yağdığı için yataktan kalkmaya üşenerek.... diye uzayıp giden olaylar bütünüdür.
  • nasılı yerine nedeni sorulması gereken soru. lakin üniversiteyi beş senede bitiren bir sene, dört senede bitiren dört sene kaybeder. uzatın.
  • turkce-tarih dersleri meb tarafindan konulmus mecburi derslerdir.

benim gibi ulan nolur nolmaz bunu sona saklayim derseniz, nitekim lazim olur ve o okul uzar.
    dekanin odasina cagirip "olm manyak misin? ilk sinif dersi bu kredilerin tamamlanmis neden almiyosun?" azarlamisligi da var ama mezun olunca ne bok olacaginizi kestiremiyorsaniz bunu yapmalisiniz.

anlatayim, sonra ne mi oldu?
    son sene toplam 4 dersim kalmisti, master'dan saglam 2-3 secmeli de aldim ki buna ragmen ilk donem haftada 2 gunum ikinci donem haftada 3 gunum bostu.
    baktim en guzel mezun olanlar nerelere nasil gitmisler, hemen basladim calismalara.
    dersiniz yoksa, bir anda is cevresinde nasil sosyallestiginizi anlamiyorsunuz bile.
    is adamlariyla -is manasinda- flortler, birkac startup denemeleri, yurtdisi sirketleri denemeleri, devlette saglam yerler denemeleri, e tabi vaktiniz hala var, kiz arkadasinizla da gezip tozabilirsiniz, duzgun degerlendirildigi takdirde hayatinizin en guzel yili olabilir.
    neyse, heryere azman gibi saldirmamdan oturu daha gercekten son seneme baslarken 1 startup kurmus, yurtdisindan is teklifleri almis, yurtdisindan phd teklifleri almis, makaleler basmis, 2 farkli universitede 3 farkli arastirma yapmis durumdaydim.
    dekandan, dekan yardimcisindan, bolum baskanindan -ki hepsi prof olur- referanslarim vardi.
    kisacasi o sene sayesinde son sene bana sadece secim yapmak kaliyordu.

butun bunlar ucuk gelebilir ama hepsi gercektir, beni taniyanlar biliyor zaten.
    eger haylaz degilseniz, kesinlikle yapiniz efendim.
    kaderinizin dondugu andir o universite uzatma karari.
    1 sene fazladan oss'ye calisacaginiza, girin universiteye 1 sene fazladan universitede bulunun.
    tsk askerlik de askerlik diye kovalamasin sizi, anne-baba evlen, ise gir diye kovalamasin, siz eyvah napcam ben diye depresyona girmeyin.
    hayatinizdan 1 sene kendinize tatil ayirin, herseyi hem seve seve yapin hem de deneyebileceginiz herseyi deneyin.
    biraz gozunuzu acin.
    bana kalsa akli calisan herkesin yapmasi gerekir.
  • etrafımdaki örneklere bakacak olursak ;
    siyasi olaylara karışarak okuldan uzaklaştırma almak ( 6. senesinde) ,
    bir barda dj'liğe başlayıp okulu sallamamak ( 7. senesinde) ,
    bir barda barmenliğe başlayıp okulu sallamamak(6.senesinde) ,
    cemaat'e uyup şehir şehir öğrenci yetiştirmeye çalışmak(5.senesinde) ,
    son dönem tek ders bırakıp sırf tecil uzasın diye ibneliğine mezun olmamak(6.senesinde) ,
    okul için geldiği şehri çok beğenen devlet memurunun 5 yılı tamamlamak ve o şehirde kalmak için inadına ders bırakması(5.senesinde) ,
    iki tane de keyfine düşkün bayağı bir varlıklı arkadaş var onlar tamamen zevkine 6.senelerindeler.
    tanım: genellikle kişilerin okuldan farklı uğraşlara yönelmesi sonucunda yaptıkları eylem.
    not: yukarıda geçen kişiler hayal ürünü değildir ve bahsedilen fakülte 4 yıllık bir mühendislik fakültesidir ve şehir gerçekten yaşanılası bir şehirdir*.
  • niye bu kadar olay olduğunu anlayamadığım durumdur. oysa hiç çaba gerektirmiyor, herkes uzatabilir.
  • hazırlık okuyarak
  • okulu sevmez
    okuduğu şehri sevmez
    şehir sakinlerini sevmez
    hocaları sevmez
    vs..

ve okul uzar.
hesabın var mı? giriş yap