• mantık hatalı soru; uzatması için ekstra gayrete gerek yok, hiç bir şey yapmazsanız o kendiliğinden uzuyor.
  • nasılı yerine nedeni sorulması gereken soru. lakin üniversiteyi beş senede bitiren bir sene, dört senede bitiren dört sene kaybeder. uzatın.
  • cevabı sosyal fobi olan soru, hem uzatır hem sevdiceğini kaybeder, hem hayata karşı kaybeder, hem kendini yaşamaya şartlar, hem de mücadele eder aynı zamanda. tüm sosyal fobi sahibi dostlara hitaben....
  • bütün aksiliklerin final zamanına denk gelmesinden olabilir.
    (bkz: annenin ölmesi)
    yeterli galiba.
  • kendini milliyetçi sanan bir şeref yoksunu profesörden ders alırsanız uzar. şöyle ki, yaklaşık 9 sene önce öğrenciyken, aldığım derse giren profesör, sınıfta üzerimdeki yeni aldığım montun sağ üst bölümünde yer alan amerika bayraklı yamayı görüp, beni yanına çağırdıktan sonra, iki eliyle yakamdan tutup sallamak suretiyle "sen bizim en büyük düşmanımızın bayrağını üzerinde nasıl taşırsın? ben burada olduğum sürece benim dersimden geçemeyeceksin" diyerek 6 kere alttan aldığım dersi, 7. alışımda ilgili şerefsizin yurt dışına gitmesiyle ancak geçebildiğim durumdur.
  • okulu sevmez
    okuduğu şehri sevmez
    şehir sakinlerini sevmez
    hocaları sevmez
    vs..

ve okul uzar.
  • marmara universitesi'nde okumasi yeterli bir sebeptir.
  • derslerden başarısız olarak.

gezi olayları sırasında 3 dersimi yaktım, gram pişman değilim.

edit: tanım olmadığı gerekçesiyle ispiyonlanmış. oysa başlığa uygun bir cevaptı ama illa istiyorsan;
    tanım: verdiğin mantıklı cevabın ispiyonlanabileceği bir soru tümcesi.

edit 2: genç rabialar rahatsız.
  • etrafımdaki örneklere bakacak olursak ;
    siyasi olaylara karışarak okuldan uzaklaştırma almak ( 6. senesinde) ,
    bir barda dj'liğe başlayıp okulu sallamamak ( 7. senesinde) ,
    bir barda barmenliğe başlayıp okulu sallamamak(6.senesinde) ,
    cemaat'e uyup şehir şehir öğrenci yetiştirmeye çalışmak(5.senesinde) ,
    son dönem tek ders bırakıp sırf tecil uzasın diye ibneliğine mezun olmamak(6.senesinde) ,
    okul için geldiği şehri çok beğenen devlet memurunun 5 yılı tamamlamak ve o şehirde kalmak için inadına ders bırakması(5.senesinde) ,
    iki tane de keyfine düşkün bayağı bir varlıklı arkadaş var onlar tamamen zevkine 6.senelerindeler.
    tanım: genellikle kişilerin okuldan farklı uğraşlara yönelmesi sonucunda yaptıkları eylem.
    not: yukarıda geçen kişiler hayal ürünü değildir ve bahsedilen fakülte 4 yıllık bir mühendislik fakültesidir ve şehir gerçekten yaşanılası bir şehirdir*.
hesabın var mı? giriş yap