• pek hınzırca bir taktir. örneğin delicesine roman yazarı olmak istiyorsunuz. ilk romanınız çıkana değin kimseye bahsetmezsiniz bundan... çünkü biri öğrenirse sen de bir halt yazamazsan o kişi sürekli seni dürtecekmiş gibi kuruntulara kapılırsınız. örneğin üniversiteye gittiğiniz hâlde herkesten gizli üniversiteye giriş sınavına girersiniz. ancak güzel bir sonuç alınca millete haber verirsiniz. bunun gibi bir şey işte... bu şeyi tek bir sözcüğe indirgemek istedim ama başaramadım.
  • cevrenizdeki insanlarin olumlu ya da olumsuz beklenti olusturmasina engel olmaktir. kisinin ruh sagligi yönünden (hassas bir mizaci varsa) uygulayacagi saglikli bir davranis modelidir.

hayirlisi be gülüm komikcilerine ya da bunu ciddi ciddi söyleyenlere maruz kalmamaktir. bir sen bil yeter, temiz is. olumlu olursa soylersin, olmazsa diiiit!

bir de şöyle bir şey var:
    iyi olursa allahtan, kötü olursa senden.

mahalle baskisi
    arkadan ittiriyorlar
    baskı önizleme
  • genelde iş değiştirme safhasında yaşanır.
    a şirketinde/kurumunda çalışırken, dişim ağrıyor gözüm ağrıyor vs sebeplerle zırt pırt
    doktora gidiyorum diye işten izin alınır
    b şirketine/kurumuna iş görüşmesine gidilir.
    bir bakmışsınız ahmet abi pıtrak gibi ortaya çıkıp "ben p.tesi şuraya geçicem" demiş.
  • her yolunda giden işine birilerine anlattığında nazar değen kişinin akıllanınca yaptığı şeydir... yine geçen gün bir halt ettim birine anlattım yolunda giden şey allak bullak oldu... kafama sıçayım...
  • genellikle benim yaptığım iş bu. ne zaman birşey yapayım ama olumlu sonuçlanana kadar kimse duymasın desem bakarım annem babam herkese söyler. sonra o iş olmazsa herkese meram anlatmak bana düşer. işin kaymağını annemle babam yer bana da çene yormak düşer.
  • nazardan korkmanın sonucudur. birinin gözü kalır, ötekinin gözü değer diye diye saklıyor millet.
  • lys açıklanmadan ygs derecesini anne baba dahil kimseyle paylaşmamanın örnek verilebileceği halen sürdürmekte olduğum durum.
  • çok mantıklıdır, çok da akıllıcadır.
  • nazar meselesini ayrı tutarak söylüyorum, kendi kendine eline yüzüne bulaştırırsın ve biter mesela. bir meselenin ne kadar çok bileni olursa o kadar çok beklenti gelişir. fazla anlam yüklersin falan. söylemeden kimseye halledip olduktan sonra güzel birşeyin haberini vermek de daha tatlidir hem.
  • (bkz: iddaa)

kupon tutana kadar kimseye haber vermeme durumu.

kupon tutarsa havanı yaparsın, tutmazsa kimse bilmez.
hesabın var mı? giriş yap