• hayatımda hiç yapmadığım eylem

yapmadığım yapmayacağım anlamına gelmez tabii.
  • ''okudun mu tam okuyacaksın, anlayacaksın ne yazdığını adamın... neymiş, ne değilmiş satır satır bileceksin. ve ya hani olur seni sevindirir, mutlu eder bir şekilde yine okursun. ayrıca; sevgilin vermiştir eline aşkın 100 altın kuralı şeklinde bir kitap, seni sınav yapacaktır, hadi okumada göreyim seni...'' söyleminde gerçekleşebilecek atraksiyon.
  • bahsi gecen kitap büyük ihtimalle başucu kitabınızdır.
    içinde sizden bişeyler vardır. ya da olmasını istediginiz hayallerinizi anlatan şeyler.illa ki bir şeyler bulmuşsunuzdur onda.
    belki de yeni anlamlar katmışsınızdır daha önce okuyupta anlam veremediginiz cümlelere.
  • you ve got mail filminde meg ryan ın canlandirdigi kathleen kelly karakterinin yaptıgı eylem

(bkz: pride and prejudice)

şöyle der : itiraf ediyorum ki aşk ve gurur u en az iki yüz defa okudum..kitabın dili beni büyülüyor..her seferinde bay darcy* ile elizabeth* sonunda beraber olabilecekler mi diye içim içimi yiyor..
  • nacizane fikrimce bir sarkıyı defalarca dinlemekten pek de farklı olmayan eylem. nasıl ki bazı sarkıları bir defa değil, canımız her istediğinde dinliyorsak; kimi kitaplarda da durum böyledir. kitapta anlatılan şeyler için değil, sadece o kitabı okurken aldığınız hazzı bir kez daha almak için okursunuz kitabı. aklınızda kitapta neler anlatıldığı değil, nasıl anlatıldığı vardır, kendinizi cümlelerin peş peşe gelişine, ahengine kaptırır, daha önce üç kez okuduğunuz bir kitabı bir kez daha bitiriverirsiniz.
  • ya çok sevilen, en beğenilen, baş ucu kitabı olan kitaptır, ya da o kitabı kaynak kullanarak/o kitap hakkında akademik makale yazılacaktır; genellikle bu sebeplerle yapılır bu eylem.
  • kitaba bir saygı göstergesidir onu ikinci kez okumak. belki aylar belki seneler sonra kitaplıktan çekip alınır o sizi çok etkileyen kitap. tekrar yaşamak istersiniz o anları ve o sayfaları, başlarda tanıdık gelir, sonra yeni şeyler çarpar gözünüze o bildiğiniz sayfalarda. bazılarına tekrar hayran olunur, bazıları önemini yitirir gözününüzde ama illaki yeni tadlar keşfederek koyarsınız ikinci - üçüncü kez onu kitaplığınıza.
  • anladığım, zaman zaman da gerçekleştirdiğim bir eylem

ama:

var ben ayni kitabi birden fazla okumak (kez,kere,sefer,defa)*

olmadı (bkz: bir kitabi defalarca okumak)
  • bir dugun gecesi'nin adalet agaoglu'nun dar zamanlar uclemesinin ikinci kitabi oldugunu ogrendigimde yaptigim eylem. serinin ilk kitabi olmeye yatmak'i okuduktan sonra bir dugun gecesi'ni tekrar okumus, ardindan hayir ile uclemeyi tamamlamistim.
  • klasik bir final dönemi sendromu...
hesabın var mı? giriş yap