• sık sık başıma gelen hadise.

tecrübe ile sabittir ki, buzlukta unutulan ve kaskatı hale gelmiş kutu biradan en az 7-8 saat hayır gelmez.

biranın normal hale gelmesi için kendi kendine erimesi gerekiyor.

acilen içmek gerekiyorsa, sıcak suya yatırınca da yarım saatte eriyor ama kutu yumuşuyor, bira su gibi oluyor.

en mantıklısı buzluktan alıp, buzdolabının alt tarafında 7-8 saat bekletmek. kendi halinde eridiğinda tadı fazla bozulmuyor ama yine de köpüğü falan bir acayip oluyor.

en iyisi hiç unutmamak.

şişe bira pek almadığım için onun hakkında bir şey söyleyemeyeceğim.
  • ikinci günde bira şişesi kapağını patlarak sessiz sedasız patlayacak, dondurucunuz buram buram bira kokacaktır.
  • arpa aromali dondurmanin kesfidir.
  • bir kaç saatin sonunda (patlamadığı varsayılarak) açıldığı zaman şişenin/kutunun ağzından katı halde donmuş bira fışkıracaktır. bu yüzden bırakın içmeyi açmadan önce de dışarıda bekletilip tekrar tamamen sıvı hale gelmesi sağlanmalıdır.
  • korkulu rüyam. bir cok kere ocakta yanan caydanlik unutan biri olarak, cok dikkat ederim. ama söz konusu bira olunca çayda gösterdigim dikkatsizligi henuz gosterebilmiş degilim.
  • patlamadıysa bile içilmemelidir. zira donup tekrar çözülmekten mütevellit hafif sulanma, asiditesini kaybetme gibi sorunlar yaşar ki hiç gerek yok. yenisini alınız.
  • bira soslu donmus urunler reyonuna donen bir buzluk sahibi olmanizi saglar. patlamamissa cikarip kendi halinde cozulmeye birakiniz. yari cozuldukten sonra kapagi acip bir kac yudum icebilirsiniz, gerisini dok gitsin, sana bira mi yok!
  • insanı biradan soğutma kapasitesi olan durum.

bu ara marketlere gidiş gelişi minimumda tutmaya çalışıyorum. normalde eve bira yerine şarap alıyorum, ama onu da şişe şişe taşıması zor. sürekli evde kalmak alkol tüketimimi artırdı. çareyi alman lidl'ın plastik şişelerde sattığı biralarda buldum (6'sı bir arada, şişe ağırlığı olmadığı için taşıması kolay. arabam olmadığı için şimdilik en mantıklı en yakın çözüm bu gibi).

pazar buzluktan bir şeyler çıkarırken, cumartesi soğusun diye attığım birayı gördüm. plastikte olduğundan, patlamamış, şişe genleşmiş biraz. iyi bari, biraz çözülmesini bekleyip buz gibi buzlu bira içeyim diye düşündüm. kapağı açtığım anda ilk patlamaya hazırlıklıydım, o sebeple evyede açtım. ama o köpüklerin boşalması bir türlü bitmedi. dinlene dinlene kustu adeta. en son vazgeçip evyede bıraktım öylece. sabaha kusa kusa midesini boşaltıp sakinlemişti. geri kalanını da ben döktüm.
  • bira kullanmiyorum len mq
  • dün başıma geldi yaşadığım dram tarifsiz
    tanım :buzluğu silerken kendinize sövdüğünüz olay
hesabın var mı? giriş yap