aeks

  • 4873
  • 14
  • 3
  • 0
  • evvelsi gün

bilkent üniversitesi

yıllardan 2002'ydi..

bilkent'i kazanmıştım..

ankara'daki bir özel okulda ortalama bir ingilizce eğitim görmenin ve aile baskısının verdiği gaz ile "amanın ne yapıp ne edip hazırlığı atlamalıyım" bunalımı ile başbaşa kalmıştım..

gelgelelim büyük sınav geldi çattı, insanı kağıt ve kalem görmekten dahi tiksindiren ve çoğu insanın "yeter ulan parası neyse verip okuyalım bittim be!" moduna girip arasında deresinde kaçıp gittiği sınavı zor da olsa geçmiştim..

akabinde bölüme geçtik..

bölüm dediğin ayrı bir dünya.. bildiğin üniversite.. öyle hazırlık sınıflarına, liseden bozma derslere benzemez..

işbu sebeple bir oryantasyon programı mevcuttur.. bu programda toplanması gereken minimum bir puan adedi vardır ve o puanları toplamak için kampus içerisinde çeşitli aktiviteler yaparsın, yok falanca söyleşiye katıl, filanca kitabı kütüphaneden al gibilerinden..

fakat çok sonraları anlarsın ki, o oryantasyon seni gerçek bilkent içeriğine ve derinliğine oryante etmekten çok ama çok uzaktır..

akabinde bölüm başlar..

fakat o da ne.. bir bakarsın ted ankara koleji lobisi bir yanda, izmirliler, antepliler, bursalılar, adanalılar, mersinliler vesaireliler öte yanda lobileşmişler.. bunların yanı sıra bir de hazırlık okuyan ahali var.. onlar ayrı bir ekip..

kimisi okur 1 değil 2 sene.. bölüme bir geçer, tanımadığı adam yoktur..

bir öğlen arası olur, lan şimdi napıcaz diye kara kara düşünürsün.. tedli ya da ankara dışından değilsin.. çevrende hiç akadaşın yok.. o nu bırak seninle aynı okuldan olup burayı kazanan bile yok.. hadi kazanan var, ama hazırlığı geçen yok..

günler birbirini kovalar, dersler iyiden iyiye hızlanır, "work in pairs" gibisinden komutlar gelir hocadan ve bir de bakarsın ki çevreni onlarca, yüzlerce adam sarmış.. her biri ayrı bir memleketten, ayrı bir kültürden, ayrı bir anlayıştan.. sınıf sisteminden ziyade ders sistemi olduğundan her telden adamla, her derste farklı bir insanoğluyla tanışıp kaynaşırsın..

ilk yıllar haybeye geçer.... anlamazsın.. lan 1. sınıf, 2. sınıf falan derken arkadaş çevren ve grubun yavaş yavaş şekillenir.. çekirdek bir ekip oluşur.. bilkent'in en güzel yılı da şüphesiz 3. yıldır.. ne 1.ve 2. seneler gibi toysundur, ne de 4. sınıftaki bitirme telaşı vardır.. mis gibi, tertemiz bir yıldır.. tabi ders yükü ve zorluğu açısından da en kudretli yılı yine bu yıldır..

bu oluşan çekirdek arkadaş grubuyla, ankuva'yı kantin bellersin, konsomatris gibi o masadan o masaya geçersin, aşağı iner roll house'da stres atar, eğlenirsin.. sabahlar derse girmeden piccolo'da kahvaltı edersin vesaire..

ders biter hadi sinemaya, doğumgünü olur eller havaya, kışın uludağ'a snowboard'a, yaz gelir çeşme'ye bodrum'a.. allahım dersin ne güzel bilkent be!*

servisle geliyorsan şayet bir inersin servisten, bölümüne gidene kadar en az 20-30 tane insanla selamlaşır, hoş-beş sohbet edersin..

gelir en nihayet son sene.. 4. sınıf.. alttan, üstten, sağdan, soldan dersler derken bitirebilecek miyim telaşı ve akabinde iş bulabilecek miyim endişesi baş gösterir bol bol.. çok haybeye ve çabucak geçen bir senedir.. herkes kendi .tünün derdindedir.. kimisi hoca kapılarında yatar, kimisi master için hazırlık yapar, kimisi deloitte senin, ernst and young benim sınava, mülakata girer vesaire..

şaşalı bir balo ve mezuniyet töreni ile kapanış yapılır, herkesle kucaklaşılır ve vedalaşılır..

işte ne olursa ondan sonra olur ey sözlükçü..

derin ve sonsuz bir yalnızlığıa bürünürsün.. "o eski halimden eser yok şimdi" mi desem, "bir zamanlar fırtınalar estirirdim" mi desem, ne desem.. "işte öyle birşey.."

bir bakarsın kimisi soluğu askerde almış, kimisi babasının şirketine girivermiş, kimisi uzak diyarlara master'a gitmiş, kimisi aceleyle hemen evlenmiş..

arkadaş dersin, hadi ankuva!? ... ses yok..

e hadi sinema.. çıt yok..

ya bi yemek yeseydik bari beraberce şöyle.. "yoğunuz şu sıralar.."

e istanbuldakiler hadi buluşalım.. "karşıdayız, gelemeyiz.."

vay be dersin içinden.. onca arkadaşlık, sadece "aktivite partnerliği"'ymiş meğerse..

aynı derslere girdiğimiz için takılıyormuşuz beraber..

--son-- erler film*

devamını okuyayım »
25.06.2009 23:15