bilemem

  • baldan tatlı (646)
  • 893
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

ahmet maranki

beş dakika izledim, kendi söylediklerine inandığını varsayarak, şarlatan tanımını yakıştırmıyorum, ancak çok tehlikeli, bilimdışı bir yol tutturmuş ve anladığım kadarıyla birçok kişiyi de peşine takmış, sorumsuz birisidir. türk tabipler birliği ve eczacılar birliği mi derneği mi hangisiyse tam gün yasası, ssk ilaç anlaşması vb cukkayla ilgili konularda ortalığı velveleye veriyor ama böyle kendi alanlarının altını kazan, halk sağlığını tehlikeye atan insanlara karşı sessiz. sağlık bakanlığına, bu adamları tvlere çıkaran tv yöneticilerine ve bunlara göz yuman rtük'e bir şey demeye bile gerek görmüyorum.

adamın tariflerinin bir kısmı, belki önemli bir kısmı uygun şekilde yapıldığında işe yarıyor olabilir, ama bu tarifleri izleyerek evde ilaç yapmaya kalkan da kanımca, beyinsizce, düşünmeden, hareket etmektedir.

ilaç sektörü, geleneksel tedavi yöntemlerini zaten temel alır. her tür bitkiyi inceler, etken maddelerini bulur, izole eder, etkinliğini kontrol eder, dozunu ayarlar, yan etkilerini, bazı hastalıklarla ve diğer ilaçlarla etkileşimini tespit eder, sürüyle test yapar, sonra kana karışacağı, yere (ağız, mide, bağırsak vb) ve süresine göre kaplamalar yapar vs vs. en sonunda paketler ve önemli miktarda ilacı şaşırtıcı derecede ucuza satar (çok az hastanın yararlanabileceği ilaçlar doğal olarak pahalıdır).

ilaç sektörü, akıllıdır, cindir, ne maranki'nin, ne de babaannenizin reçetelerini görmezden gelmez, mutlaka kulak kabartır, dinler. işe yarar bir şey varsa, o zaten yukarda saydığım işlemlerden geçip, eczacınızın raflarındaki yerini bulmuştur.
ulaşılması güç bazı bölgelere ait bitkiler (amazonların içleri, bazı dağlar vb) henüz çalışılmamıştır, bunlar için bile ekspedisyonlara sponsorluk ederler.

maranki'nin (ve benzerlerinin) izinden gidenler, anlatılan bu (turpun içine bal koyun, sabaha kadar bekleyin vb) reçetelerin (eğer varsa) mucize! iyileştirici gücünü ilaç şirketlerinin görmezden geldiğini mi sanıyor?

çok basit bir tavsiyem var, iyiyseniz, ne eczaneden alınmış, ne de bu tip adamların tarif ettiği herhangi bir ilaç almayın. çok çeşitli, sebzeden zengin, karbohidrattan fakir diyet ve bol hareketli bir hayat biçimi tutturun, çevresel kirlilikten, stresten uzak durun, düzenli doktor kontrolünden geçin ve çok uzun yaşayın.
hastaysanız, doktora gidin, doktorun size yazdığı ilacı eczaneden alın ve doktorun önerdiği şekilde kullanın. hastalığınız ciddiyse, her zaman en az iki bağımsız hekime görünün, ikisi arasında tutarsızlık varsa, bir üçüncüsüne de görünerek karar verin.

maranki ve benzerleri hakkında çok uzun yazılabilir, cyrano yukarlarda söylemek istediklerimin önemli kısmını yazmış zaten, tekrara gerek yok.

böyle kozmikti, enerjiydi vs konuşan insanlara zaten önyargılı olarak, gerizekalı etiketiyle yaklaşırım, öyle burun kıvırma buraya kadar okumuş meraklı okuyucu, çok da haklıyım. enerjinin tanımı iş yapabilme gücüdür, ölçülebilir. ölçülemeyen bir enerji yoktur (kendisini direk ölçemezsen etkisini ölçebilirsin). bu tip adamların tarif ettiği, bilinen herhangi bir teknolojiyle ölçülemeyen enerji, aynen ruhlar, periler, cinler, tanrı gibi inancın bir unsurudur, bilimde yeri yoktur.

devamını okuyayım »