bumbumbumcaylakoldumuctum

  • çetrefilli (373)
  • 820
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 yıl önce

2 temmuz 1993

üzerinden 17 yıl geçmiş. ben o zaman 8 yaşındaymışım. çok şükür üzerinden geçen bu 17 yılda, kimse yaşama hakkımı elimden almamış. kendi seçimlerimle, kendi kararlarımla kendi hayatımı çizebilmiş, yoluma devam edebilmişim. ailemle birlikte.
ama 17 yıl önce bugün, yani bu tarihte, birileri 35 insanın bu 17 yılı yaşamaması gerektiğinde karar kılmış. yetmemiş, madem yaşamamaları gerektiğinde hemfikiriz, öyleyse yakalım bunları demiş. ve... ve dediklerini yapmışlar. yapabilmişler. o zamanlar dünya ilişkim, en büyük derdim, görevim sadece derslerime çalışmak, kitap okumak, kapının önünde bisiklet sürmekle kısıtlı olduğundan sanırım, hiçbir şey hatırlamıyorum bu günle ilgili. orta okul yıllarımda, amcalarım bir 2 temmuz günü sivas' a gidiyorlardı, anma törenleri için. o zaman öğrenmiştim. insanlık hakkında öğrendiğim ilk vahşettir benim için, bu tarihte yaşananlar. 'nasıl yapabilmişler?' diye sormuştum anneme. işte o zaman insalar hakkında yorumlar yapmayı, herkesin aynı olmadığını öğrenmiştim. ve aynı olmayan, aynı fikri paylaşmayan insanların, birbirlerine karşı nasıl hayvanlaşabildiklerini.
insanların birbirleri hakkında hüküm verebildikleri, ceza kesebildikleri bir yer varmış bu dünyada, hatta biz dünyanın tam da o kısmında yaşıyormuşuz. o insanlarla. işte bu tarih bize bu gerçeği öğretmiş tarihtir canlar. bu tarihi unutmayın. unutmayın dediysem, yılın bir günü hatırlamayın.

devamını okuyayım »
02.07.2010 12:37