camurr

  • 1437
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

aliye

aliye'nin sinan ve çocuklarla, deniz'in de asistanı ile zorla olmaya doğru ilerletildiği dizidir.

--- spoiler ---
türk gelenek ve göreneklerimize göre arada çocuklar varsa, her büyük,boşanan ailelerin birleşmesi yolunda oyunu kullanır.dizimizin dün akşam ki bitmek bilmeyen bölümlerini incelediğimizde deniz ile aliye'nin arası bozuk çünkü kızı ölüm döşeğindeyken yanında destek olmayan deniz'e aliye hanım ayar vermiştir. deniz'de bar da kafa sallayıp elinde birası yanında asistan kız ile ona çekilen ayarın acısını yaşamaktadır.zaten aliye tavrında haklıdır insan zor günlerinde sevgilisini görmek ister.
sinan aga da, leyla'nın evine gidip ilk defa yerinde ve doğru zamanda tepki verip, işte budur dedirtmiştir kendine.
tabi leyla, annesi ve kardeşinin oluşturmuş olduğu aile tipi de son derece derin mesajlar içermektedir.gözümüzden kaçmadı yani. leyla yuva yıkan, paracı ve hırslı bir kadın, annesi ondan beter ama çıkarları söz konusu olduğunda kızından bile önde gider , kardeş desek aslında başından beri kimi zaman salak, kimi zaman avanak tiplemesinde de olsa, anne ve kızdan dürüst bakış açısı olarak daha iyi ayrılıyor.
--- spoiler ---

ben hemen hemen tüm bölümlerini izledim.aslında itiraf edeyim hiç kaçırmadım allah beni kahretsin.
o kadar çok saçma sapan sahneler de oldu ki gülmekten beni öldüren ama herşeye rağmen bu dizi de gerçek olan bir tat var. bir çok ailenin içinde gizli gizli yaşadığı ve dışardan çok mutlu gibi gözüken maske takan ailelerin yaşadığı entrikaları gözler önüne seren bir tat. hiçkimse aslında mutlu değil. mutlu olma anlarımız içinde olmadığımız anlarımız.mecburiyet hayatı yaşıyoruz yada olması bize öğretilen hayatları.çocuklar biraz daha ısrar etse aliye ile sinan barışacak ve biz "çüş, oha" dedikten sonra, "zaten olması gerekiyordu,doğrusu buydu "diyeceğiz. deniz asistan arkadaşıyla beraber olursa "e zaten davul dengi dengine "diyeceğiz. leyla zaten zincirin son halkası onu hiçbirimiz kabul etmemiştik parayı alsa ve sıvışsa " layığını buldu" diyeceğiz.

aşk bizim için bir tehdit.hepimizin üstünde kara bir bulut. mantık ;duygularımızın önünde gidiyor.kimse sevdiği kişiyle sarsıla sarsıla beraber olamayıp, içinde yaşatıyor gerçek duygularını. büyüklerimizden bize geçen afakan bir gelenek bu..bizden de çocuklarımıza, çocuklarımızdan da onların çocuklarına... kolayına kaçıyoruz böyle gelmiş böyle gider,ne derler sonra?

yaşamımızı biz değil,bize öğretilen kurallar koyuyor.hepimize günah bence. dizide de gerçek aşklarına kavuşmaları için dua edelim. tabi birde dizinin bitmesi içinde bir an evvel.

devamını okuyayım »
24.05.2006 11:43