cococugiller

  • 183
  • 2
  • 0
  • 0
  • 4 hafta önce

konya dar-ı lezzet etliekmek çölyak rezaleti

konya'yı bilen bilir, en meşhur en sevilen yemeği, konyalıların asla vazgeçemediği etliekmektir. pidenin konya'ya has şeklidir etliekmek; hamuru ve kenarları çok daha incedir, hamur 1 metreyi geçecek şekilde uzatılır, bunu yapmak daha ustalık ister. fakat hamuru undan yapıldığından gluten içerir ve çölyak hastaları tarafından tüketilemez.

çok yakın bir arkadaşım çölyak hastası, yiyebildiği yemekler sınırlı, beraber yiyebileceğimiz yemekler zaten sınırlı, konya'da yaşamasına rağmen yıllardır etliekmek yiyemedi. hani peynir zeytin yiyememek gibi bir şey bana göre. geçenlerde dar-ı lezzet adında kaliteli görünen bir restoranın 'glutensiz etliekmek yapıyoruz' şeklinde afişlerini gördük. sevindik arkadaşla, ben onun adına daha çok sevindim aslında. arkadaş bu mekana gidiyor, glutensiz etliekmeğin porsiyonunun '40 tl' olduğunu öğreniyor normal etliekmek 15 tl iken. fiyata tepki gösteren arkdaşa '19 tl ilk başladığındaydı, şimdi fiyatı bu, ister ye ister yeme' gibi yanıt veriliyor. bilen bilir glutensiz unla glutenli un arasında fiyat farkı çok az (tamam 3 kat pahalı glutenli un, vurmayın) sadece hamuru yoğrulurken un değil glutensiz un kullanılacak, bi de buna gluten bulaşmaması için ayrı bir tekne ve pişirilirken ayrı bir kürek kullanılacak. fiyat farkı bile olmaması gerekirken hadi normal porsiyon fiyatına 5 tl ekle en fazla glutensiz etliekmek porsiyonu için.

allah bildiği gibi yapsın sizi. önce reklamını yap adını duyur, insanları heveslendir, sonra tam esnaflığına yakıştığı gibi fiyatı 3 katına çıkar. işleriniz rast gitmez, çölyak hastalarıyla alay edip onların ahını aldınız çünkü. bi işiniz de dürüstlük üzerine kurulu olsun be arkadaş. çölyak hastaları çok iyi anlayacaklardır bu durumu, defalarca yaşadıkları için benzer şeyleri. yanında durmak destek olmak gerekiyor çölyaklı kardeşlerimizin. mesele sadece burda yaşananla sınırlı değil, çölyak hastaları gerçekten zorlanıyor günlük hayatlarında, her yerde karşılarına benzer şeyler çıkıyor.

edit: arkadaşlar başlık açma sebebim sadece 'ama çok pahalı tü kaka size' değil. öncelikle belirteyim servis edilen şey kesinlikle etliekmek değil böyle bişey:
https://i.hizliresim.com/vdpd3q.jpg
bilmiyorsanız etliekmeğin bu olmadığını gugıla yazıp baktığınızda göreceksiniz. ben en azından etliekmek görüntüsüne sahip bişey getirdiler diye düşünürken resmen ekmekli et getirmiş adamlar. parmak kalınlığında hamur. evde daha iyisini yapabilmek mümkün.

ikincisi, aynı fırında pişiyor, aynı küreğe konulması bile olası, şüphemiz var. hamuru (normal hamurla karışıp gluten glutensiz hamura bulaşmasın diye galiba, böyle düşünüyoruz, en azından iyi niyet arıyoruz yine) fırının başında aynı yerde uzatmayıp bilindik etliekmek şekline sokmamışlar. yani pişirmek için, gerektiği halde, ekstradan girdikleri herhangi bir masraf bulunmuyor. belirtildiği gibi ne fırın masrafı ne ayrı tekne masrafı ne kürek masrafı. aslında şu masraf kalemlerini de biri belirtmiş diye yazdım, hiçbiri masraftan sayılacak ya da ek maliyet çıkaracak şeyler değil. arkdaş etliekmeği titanyum küreklerle özel ultraviyole fırınlarda pişiyor falan zannediyor galiba. bi de küçük işletme bunun masrafına girerse ucuza satmak zorunda değil denmiş, masrafa falan giren yok ki, sadece sahtekarlık var, masrafa giren varsa bu masrafın karşılığı normalin onda biri kaliteyle servis edip 3 katı fiyatla satmak değildir. önce bunu bi anlamak lazım. çölyak ürünlerinin fiyat pahalılığı olabilir denmiş. hiçbi yerde böylesine bi fırsatçılık ve üçkağıt dönmüyor.

üçüncüsü, glutensiz diye tanıtıp glutenli verselerdi yok amuhadafafsfs olurdu, rezalet başka bi boyuta taşınırdı.

dördüncüsü, biraz empati istiyorum sadece ya, azıcık. siz çölyak olsanız, böyle bi durumla karşılaşsanız yıkardınız ortalığı, bi de gelip 'masrafı çıkarmamak zorunda değil' diyosunuz analiz falan yapıyosunuz. esnaflığın kayıp halkası bulunmuş da haberimiz yok .s sahtekarlık, yalan dolan, kazıkçılık, fırsatçılık, istismar, ne ararsan var hep şikayet edildiği gibi; bunu denetleyecek ne dış kuvvet (denetim, ceza vs.) ne de iç kuvvet (vicdan, ahlak, özeleştiri, empati vs.) olduğundan gemisini kurtaran kaptan oluyor bu memlekette, ne hak ne adalet vuku buluyor.

edit2: glutenli un pahalıymış normalden 3 kat. allah aşkına glutensiz un 100 lira olsun glutenli un 10 lira olsun. adamlar da glutensiz satıyoz diye etliekmeği 100 liradan satsın. (etliekmeğin masrafı hamurunda değil ki etinde, kendiniz etliekmek içini götürdüğünüzde bir etliekmeği 2 lira civarında yaptırırsınız ya, adam hamurunu 7 liradan yapsa, etini 13 liradan satsa maksimim 20 tl olur bir porsiyonu, ete gluten izolasyonu yapılmıyor(!), şöyle hesap yaptım ya helal olsun bana da) siz de bunları böyle ayakta alkışlayın, aferin çok doğru yoldasınız, sonra çomarlar lülülülü diye entriler dizersiniz. empati dedik çölyak dedik ama nerde.

edit3: glutensiz hamurun ayrı fırında pişirilmediğinin kanıtı. facebook'ta da konuşulmuş aynı konu:
https://i.hizliresim.com/1epz1j.png

edit4: arkdaşa ulaşıp 'sana mı kaldı fiyatlara laf etmek, istediğim fiyata satarım, ekmeğimizle oynuyosun, bilmem şu kadar yatırımım var' falan tehdit etmişler nerdeyse, dekanı rektörünü tanıyoruz falan, la tanısan ne olacak asdhjfgf. esnaflığın kayıp halkası diyorum inanmıyosunuz. kimsenin ekmeğiyle de derdimiz yok kazancıyla da, allah daha çok versin de glutensiz diye kazıklamayın siz de.

çölyak hastalarının tavrı da ilginç: http://www.konyaaktuel.com.tr/…t-te-bulustu/163105/

edit5: işletme glutensiz etliekmek için ayrı fırın açıp fiyatı da şimdilik 30 liraya indirmiş.

devamını okuyayım »