draco

  • 1333
  • 4
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

rainbow

1975-1984 ve 1993-1997 yılları arasında faaliyet göstermiş ingiliz hard rock grubu. whitesnake, jethro tull, fairport convention vs. gibi bir müzisyen fabrikası, adeta bir rockstar okulu hüviyetine sahip bir gruptur. elf vokalisti ronnie james dio, eski deep purple gitaristi, efsane ritchie blackmore, basçı jimmy bain, eski jeff beck group davulcusu rahmetli cozy powell ve klavyeci tony carey ile en şaşalı dönemini yakalamış olup hard rock efsanesi rising albümü bu grup ile kaydedilmiştir.

aslında ilk albümleri ritchie' nin önderliğinde komple elf grubuyla kaydedilmiştir. burada aslında elf grubunun gitarist değişikliği ile albüm yaptığını söyleyebiliriz. ancak buna bestelerin neredeyse tümünün blackmore-dio ikilisinden olması ve blackmore' un deep purple dan gelmesi ve dünyanın en egoist gitaristi olması eklenirse neden grubun adının değiştiği ve ilk albümün ritchie blackmore s rainbow olduğu anlaşılabilir.

blackmore bana göre kendi istediklerini rahat rahat dikte edebileceği, hakimiyeti rahatça kuracağı ve tabiri caizse içinde at koşturacağı, buna mukabil çok yetenekli bir grup isteği ile rainbow u oluşturmuştur. zira deep purple' da ian gillan ve john lord isminde iki lider özellikli baskın eleman vardı.

ilk başta her şey çok iyi gidiyordu, hemen hemen aynı kadro ile rising, long live rock n roll' u ve on stage i çıkardılar. grup içine giren çıkan olsa da blackmore, dio ve powell üçlüsü değişmiyordu. grup başarı üstüne başarı kazanırken bir yandan da stargazer, rainbow eyes, long live rock n roll, gates of babylon gibi şaheserleri cömertçe saçıyordu çiçek çocuklarının kulaklarına. dio' nun bugün bile değerini yitirmeyen karakteristik ve güçlü sesi, cozy' nin çift cross' lu gümbürdeyen özgün davulu blackmore un dehasını konuşturabilmesi için mükemmel bir alt yapı sunmaktaydı. buna tabi ki dio nun fantastik ve felsefik içerikli muhteşem söz yazarlığı da eklenince ortaya ne kadar mükemmel bir tablo çıktığını anlamak zor olmayacaktır.

artık tarih 1978 i gösteriyordu, grup başarının doruğundaydı ve blackmore deep purple' dan iyice sıyrılmış ve kendini bir kez daha muhteşem bir lider ve gitarist olarak kanıtlamıştı. ne var ki bu yıl içerisinde, daha önceleri geri planda kalan ama hep var olan "blackmore ego" su hortlamaya başladı. dio' nun frontman özellikleri ritchie' nin sahne karizmasına sekte vurmaya başlamış ve onu biraz geri plana itmeye başlamıştı. bu dönemde hırsına yenilen blackmore belki de hayatının en büyük hatalarından birisini yapıp "altın yumurtlayan tavuk" u kesti ve dio ile yollarını ayırdı. ve deep purple' dan basçı roger glover, gary moore un usta klavyecisi don airey ile ne "idüğü" belirsiz graham bonnet adlı vokalisti gruba kattı ve 1979 da down to earth albümünü yaparak hakikaten de harika bir şekilde uçmakta olan grubu sıradan bir rock topluluğu olarak "dünyaya indirmeyi" başardı!.

dio' nun yokluğuna alışamayan ve blackmore ile sürekli takışan cozy powell da gruptan ayrılınca gayet sıradan bir grup haline gelen rainbow, ne notalarında ne de sözlerinde o fantastik öğeleri barındırmayan, klasik aşk şarkıları yapan bir "müzisyen öğütücüsü"ne dönüştü. sonraki dönemlerde 1981 de joe lynn turner vokali ile difficult to cure, 1982 de straight between the eyes ve 1983 te bent out of shape albümlerini yapan grup nihayet dağıldı.

1995 te tekrar toplanan, daha doğrusu blackmore etrafında toplanan bir kaç müzisyen ile adı "ritchie blackmore' s rainbow" olarak konulan grup şaşırtıcı dercede sert ve başarılı olan stranger in us all albümüyle müzik dünyasına veda ederek mazinin tozlu raflarına kaldırıldı.

bu efsane grubun en önemli elemanları olan;

ritchie blackmore; karısı candice night ile "blackmore s night" grubu adı altında mandolin çalıp şömine ateşinde kemiklerini ısıtarak irlanda viskisini yudumlamakta...

ronnie james dio; dio adlı muhteşem hard rock grubuyla 65 yaşlarında hala sahnelerin tozunu atmakta

don airey; deep purple ile klavyesini konuşturmakta ve turneler ile ikinci baharını yaşamakta

cozy powell ise; hakkın rahmetinde dinlenmektedir.

devamını okuyayım »
12.06.2009 11:35