fareli koyun pompacisi

  • mangal yürekli rişar (523)
  • 571
  • 13
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

hitler'in türkiye'ye saldırmamasının nedenleri

1-ilk dünya savaşının etkisi : almanya 1.dünya savaşındaki müttefiklerine savaş açmak yerine işbirliği teklif etmiştir. avusturya ilhak yoluyla almanya ile birleşmiş, macaristan-bulgaristan gibi devletler ise biraz da alman dayatmasıyla mihver tarafında savaşa girmişlerdir. türkiye'de osmanlı mirasçısı devlet olarak hitler'den ılımlı bir yaklaşım görmüştür.

2-diplomatik gelişmeler: hitler kıta avrupasını işgal ettiğinde kara yoluyla doğu yönünde saldırabileceği 2 tane devlet kalmıştı. birisi sovyetler, diğeri türkiye. sovyetler ile arasında saldırmazlık paktı olsa da gerek finlandiya'ya almanların el altından yardım etmesi, gerek sovyetlerin romanya'ya hallenmesi (romanya almanya'nın en önemli petrol kaynaklarından birisi o yıllar) gerekse sovyet dış işleri bakanı molotof'un hitler'e 1940 kasımında atar gider yapmasıyla iki tarafta artık savaşın yaklaştığını anlayıp çaktırmadan hazırlıklara başlamıştır. tabi bu konuda hitler erken davranmış, pakt makt dinlemeyip sinsice rus topraklarına dalış yapmıştır.

3-coğrafik konumlama: 1941 yılında bulgaristan'ın almanya tarafında savaşa girmesi ve yunanistan işgaliyle almanya ile türkiye geçici süre sınır komşusu olmuştur. her ne kadar türkiye üstünden orta doğu'ya açılıp petrol sorununu kökten çözme ihtimali olsa da hitler'in asıl derdi lebensraum politikası gereği sovyetleri işgal etmektir. ayrıca hitler sovyetlere karşı inanılmaz paranoyak bir ruh halinde olduğundan türkiye'ye ya da başka bir yere yapacağı olası saldırı esnasında 2000 kilometrelik sovyet sınırından gelecek bir ani saldırı ihtimalini hesaplamaktadır. molotof'un sert tutumu sonucu bu paranoyası iyice artmış, sovyetlere bir an önce saldırılması gerektiğini düşünmeye başlamıştır.

4-türkiye'nin yaklaşımı: dönemin türkiye hükümeti çok akıllıca hamleler yapıp almanya'nın dikkatini kötü yönde kendisine çekmemiştir. dostluk paktı yapılmış, almanya'nın ihtiyacı olan krom sorunsuzca savaşın son yıllarına kadar satılmıştır.

devamını okuyayım »
09.04.2018 21:46