gurcanbal

  • 518
  • 23
  • 1
  • 0
  • evvelsi gün

ilber ortaylı

"çok kahraman bir toplumuz, şöyle iyiyiz, böyle mükemmeliz, yedi düveli yemişiz, dünyayı bırak galaksi lideriyiz, biz olmasak bi bok olmazdı" minvalinde söylemleri binlerce, milyonlarca defa söyleyen yineleyici aydınlardan sıkılmazken; en büyük realitemiz olan cahilliğimizi sık sık söyleyen ve bu garabetten kurtuluş önerilerini kendince insanlara açıklayıp anlatan hocaya "bokunu çıkarttı bu da, şımardı iyice artık haaa" diye tepkiler geliyor.

tarih, masal ve mastürbasyon malzemesi oldu artık ülkede. tarih bilimini her görüşten insan kendine göre kesip biçip kendisini haklılaştırıp meşrulaştırma çabalarında. kimi fes takıyor anlatıyor, kimi devlet hibeleri için kitap yazıyor, kimi üstlerden gelen isteklere uygun çarpıtmalar yapıyor. kimisi osmanlıca zorunlu olsun diyor kimisi atatürk'ün sözlerini çarpıtıp kendine uydup nemalanma peşinde.

osmanlı tarihinin ford connect'lerin arkasına sticker olduğu, atatürk'ün döneminin ve kendisinin anlaşılmayıp sadece kollara göte başa dövme olarak yapıldığı bir ülkede hoca ne yapsın ? daha yakın tarihimizi anlamadan ve bundan ders çıkarmadan, yaşananları metalaştırmış bir toplumuz. gelip de sana müslüman öncesi türk tarihi'ndeki faziletleri mi anlatsın ? anadolu'nun tarihinin faziletlerini mi, osmanlı devletini mi ? yahut milli mücadele dönemini mi ? gerçi bunları da anlatıyor.

elinden geldiğince hem tarih hem sosyoloji yapıyor bundan dolayı hoca, işin salt hikayesinde değil. kendini üstün görüp halkı mı aşağılıyor yahut hakir mi görüyor ? evet bunu da yapıyor. yalakalığa ihtiyacı olmadığı için bu kadar rahat belki, belki de cidden burnu havada; fakat son kertede yanıltıcı ve tarih ilminden sapmış bilgiler ile insanları zehirlemiyor.

her söylemine ve fikrine gözü kapalı haklı demiyorum fakat genel olarak söylemlerinde de, tepkilerinde de, fikirlerinde de (bkz: hoca haklı)

devamını okuyayım »
28.03.2016 18:11