hebenneka

  • şekerpare (689)
  • 660
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

fenerbahçe'nin roberto carlos'u transfer etmesi

hakkında yazılanları okuyunca, hem fabio capello'nun hem de jose mourinho'nun teknik direktör falan değil düpedüz mal olduklarını anladığım, aydınlandığım, titreyip kendime dönmemi sağlamış transfer olmuştur.

biraz geri gidelim: sezon başı roberto carlos'un iki ciddi talibi var. birisi chelsea, elinde ingiliz milli takımı kadrosundaki genç wayne bridge var ama 33 yaşındaki roberto carlos'u istiyor jose mourinho. neden? elinde william gallas da var o sırada üstüne üstlük. ama sağ ayaklı sol bek olmaz di mi güntekin? alamayınca da arsenal takımından ingiliz milli takımı'nın diğer sol beki ashley cole ekleniyor kadroya gallas artı beş milyon pound karşılığında. arsene wenger on numaralı formayı veriyor gallas'a, ayrı hikaye. roberto carlos her üçüne göre de futbol için çok yaşlı ama ilk tercih, neden? tek yanıt var: jose mourinho malın önde gideni, teknik direktör falan değil.

bu arada fenerbahçe de talip. roberto carlos'un fenerbahçe'yi tercih ettiği, fenerbahçe'ye gelmek istediği yazılıyor. kendisinden bu yönde demeçler geliyor. bu noktada chelsea yerine fenerbahçe tercihi sorgulanabilir, açık söyleyeyim benim için de enteresan, hatta garip. ama fabio capello; ronaldo gibi roberto carlos'tan daha genç bir efsaneyi gönderecek olan, beckham gibi bir başka yıldızı uzunca bir dönem kesecek olan fabio capello ısrarla takımda kalmasını istiyor, ağırlığını koyuyor ve bu adamlar zılgıtı yerken roberto carlos real madrid kulübünde sakat olmadığı her maçta ilk onbir çıkıyor. real madrid şu anda la liga'da, (konu hakkında bilgi sahibi olmadığı halde yazmakta beis görmeyenler için özellikle belirtelim: la liga= ispanya ligi) şampiyonluğun en büyük adayı, ciddi bir avantajları var fc barcelona karşısında. ve bu takımın sol beki roberto carlos, sakat olduğu dönem dışında tüm maçlarda hep roberto carlos var ilk onbirde... ispanya ligi hâlâ devam ediyor, roberto carlos 34 yaşında ve hâlâ şampiyonluk yarışındaki avantajlı konumunu korumak isteyen real madrid takımının sol bek için ilk tercihi o. capello da malın önde gideni oluyor bu durumda, okuduklarıma inanacak olsam anlamam gereken bu... mal capello. geceleri gizli gizli ajdar anık dinliyordur, ondan da eminim artık...

çok pahalıymış bu transfer... iki yıl için 8,4 milyon euro ödenecekmiş. iyi, güzel, hoş da burada da bir şeyler unutulmak isteniyor sanki. fener bu transferi bonservis ödemeden yapıyor ve toplam maliyet iki yıl için 8,4 milyon euro. bence vicente del bosque transferinin eline su bile dökememe ihtimali var bu transferin... eğer dava kaybedilirse yarım sezon takımı çalıştırmış bir teknik ekip için ödenecek parayı 4 ile çarpın ki iki sezona ulaşalım, 27 milyon euro+ödenmiş olanlar arkadaşım, rakam bu. şu basit aritmetik işlemini yaptıktan sonra şu da görülsün: üçte biri bile değil. üçün biri bile değil. bu mu pahalı transfer? bu ülke kulüplerinin parasını sokağa savuranlar kim bu hesaba göre? veya mateja kezman'ın ve stephen appiahın yalnızca bonservisleri için 8'er milyon euro ödenirken bu mu pahalı? var mı o ödenen bonservis bedellerini aynen ya da kârla geri alabileceğinin garantisi? milan rapaic için on milyon dolar verilmişti yalnızca bonservis bedeli olarak, gelirler bu dönemin yarısı bile değilken... bir de kendisine ödenenleri ekle üstüne. ne aldı fener rapaiç giderken? sıfır, mahçupsun güntekin .

koşamazmış roberto carlos, çok yaşlıymış... iyi de geçen hafta son dakikada o golü kim attı? real kontraya çıkıyor, yalnızca dört(rakamla 4) oyuncu var atak bölgesinde real madrid adına. biri de roberto carlos ve golü o atıyor. golü atmasının hiç bir önemi yok, önemli olan başka türlü bir şey. adam sol bek yahu, sol bek, defans... takımın orta sahasını say, forvetini say topla, 6 eder. bu adam forvet değil, bu adam orta saha değil, bu adam bek... önde oynayan o altı adamdan üçü oraya yetişememiş, oraya yetişip gelen adam roberto carlos. ve dakika doksan üstelik, maçın başı değil, kendisi oyuna sonradan girmiş de değil. maçın son dakikasında, o anda o deparı atıp oraya yetişebilen, hücum bölgesinde bulunmayı başarabilen dört oyuncu arasında en uzun deparı atan roberto carlos . ama "koşamaz, çok yaşlı" di mi güntekin. arada bir ne yazdığınızı bilin be!

devamını okuyayım »