intihal

  • 133
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

eşcinsel çiftlerin evlat edinme hakları

aslında ne kadar liberal olduğunu düşündüğünüz insanlardan bile "eşcinsellerin hakları olmalı ama evlat edinmemeliler/çocuk yapmamalılar" "insan hakları evet ama peki ya çocuk hakları" gibi safsatalar duyabilirsiniz. öfkelenmeyin. tek tek anlatmaya çalışın neden insan haklarını ateşle savunduktan sonra "ama"lı cümleler kurulmaması gerektiğini ve bunun kendi içerisinde ne büyük bir çelişki olduğunu...

bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalar referans alınmalı. gerçi onlara da "ama bu çalışmalar politik!!!111" "bu çalışmalar yanlı!!!!!bir!!" "bunların metodları metod değil", "bunlaaaaaaar....."* gibi cevaplar alabilirsiniz. meta-analiz çalışmalarını gösterin.

neredeyse 90'lardan beri başta abd olmak üzere, kanada, ingiltere gibi pek çok ülkede lgbt ailelerinin çocukları ve heteroseksüel ailelerin çocukları hakkında yapılmış tonlarca çalışma bulacaksınız, araştırdığınızda. bu çalışmalarda lgbt ailelerin çocukları ile heteroseksüel ailelerin çocuklarının öz-yeterlilik (self-efficacy) kavramından tutun, cinsiyet rolleri, psikolojik uyum, empati, akademik başarı, akran ilişkileri, sosyal uyum gibi çok farklı değişkenlerle yapılmış çalışmalara rastlayacaksınız. ve tahmin edin bu karşılaştırmalı çalışmaların sonuçlarında lgbt ailelerin çocuklarında aleyhte herhangi bir fark mı? söyleyeyim, çoğunlukla yok. elbette ki aksini iddia eden çalışmalara rastlayabilirsiniz, fakat bu çalışmaları da olağan karşılıyoruz. *

en çok eleştiri gelen konu, eşcinsel ailelerin çocuklarının cinsiyet rollerini edinirken kargaşa yaşayacak olması; sonuç olarak da "sağlıksız" cinsiyet şemaları oluşturacağı yönünde, ama lakin ki öyle değildir. cinsel yönelimimiz çevremizde gördüklerimizden determine olmuyor, bilindiği gibi.

bir ikincisi, lgbt ailelerin çocuklarının alay edileceği, zorbalığa uğrayacağı yönünde. ama bakarsanız, çocukların/ergenlerin zaten büyük bir kısmı zorbalığa, dalga geçilmesine hayatının bir döneminde maruz kalıyor. o konuda olmazsa burnu, sivilcesi vesaire konusunda. özellikle alt-kültürse belki bir tık daha çok... öyleyse çocuk yapmasınlar mı bunun çözümü? (zamanında (ve kimi zaman hala) var olan siyahlara yönelik olumsuz önyargıları düşünün. bunun çözümü çocuk yapmamaları değildi elbet.) yaşanabilecek olumsuz sonuçlar, çocuğa iyi bir bilgilendirme (rehberlik) ve sosyal destek sağlanarak, minimize edilmiş olacaktır.

zaten sağlıklı bir çocuk yetiştirmede de en önemli şey bakım verenlerin (anne-baba veya anne-anne veya baba-baba veya çeşitli kombinasyonları...) çocuğa yönelik tutumu; çocuğun ihtiyaçlarını zamanında ve yeteri kadar karşılaması, çocukta sağlıklı bağlanma gerçekleştirebileceği ortamı yaratılması.

devamını okuyayım »
16.06.2015 22:51