şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
8894 entry daha
  • günlük 140 bin aktif ziyaretçi ve 310 bin sayfa görüntülenme sayısına sahiptir.

türkiye pazarında rakiplerine göre en düşük trafiğe sahiptir bunda büyük ihtimalle ürün eksikliklerinin etkisi var ancak son 2 yılda iyi ilerleme kaydetti. geleceğinde daha büyük işler olacaktır ancak türkiye pazarı kolay bir yer değil rekabet fazla sert.
  • sempatizanlığını yapmaya geldiğim alışveriş sitesi.

amazon'u sadece kitap alışverişi için kullanıyorum. operasyon ve lojistik konusunda, daha önce kullandığım, bkm, kitapyurdu, idefix vb. sitelerin fersah fersah ötesinde. fiyatlar karşılaştırıldığında bkm ayarında.

geçen ay sipariş verdiğim 6-7 kitaptan bir tanesinde baskı hatası ve arka kapakta berelenme vardı. durumu online olarak bildirdim ve kitabın iadesini istemeden kitabı yeniden gönderdiler. bu hafta verdiğim toplu kitap siparişinde ise 2 adet olarak aldığım kitabın biri için iade oluşturdum ve kitabı göndermeme ihtiyaç olmadığını söyleyerek para iadesi yaptılar. bilemiyorum kitap okunması konusunda bir hassasiyetleri mi var ancak insanı kitap alışverişi konusunda müthiş teşvik eden, kendine bağlayan bir oluşum.

yazdıkça yazıyorum ancak söylemeden geçemeyeceğim. pazar günü teslimat yaparak beni kitaplarıma kavuşturmuş bir web sitesidir. profesyonellikleri, müşteri memnuniyetini önceleyen her hamlelerinden belli oluyor.

canım amazon.
  • amazon bir virüs gibidir. bir kangren, kanser gibidir. şu anda pazar payının az olmasının bir önemi yok. önemli olan piyasaya girmiş olması. yavaş yavaş ele geçirmeye başlıyor. ne hepsiburada ne trendyol amazonla baş edemez. amazon koloniciyse bunlar kızılderili köylüleridir. amazon osmanlıysa bunlar istanbul'u elinde kalmış bizanstır. şimdi ben 50 ülkeye limon satan bir firmayım. sen benim bir ülkemde benim karşıma rakip firma kurmuşsun. limonu o ülkede 2 yıl zararına satmak benden hiçbir şey eksiltmez. ama seni batırır. sen benimle savaşamazsın. amazon bu firmaları batırmayacaktır. ama gelişip palazlanmalarına da asla izin vermez.
  • dün gece sipariş verdiğim ürünleri az önce teslim aldım. hem de standart gönderi.
  • türkiye geldikten sonra vasatlaştığı kanaatindeyim.

synthesizer almıştım buradan. gelir gelmez iade etmeye karar verdim. ikinci gün iade edecektim, aradım amazonu iade etmek için satıcının kod vermesini bekledim 1 hafta. verdi verdiği kodla yolladım.

ürünü yolladım, iademi yapmadı. aradığımda 2 iş günü beklememi aksaklık olursa amazon olarak iademi yapacaklarını söylediler. 3. arayışımda kargo bilgilerini istediği bir mail attı. kargo bilgilerini eksiksiz yolladım.

paramı iade etmedi. şu anda 4. taksidini ödeyeceğim aldığım ürünün, aradığımda "satıcı cevap vermedi bir aksaklık yok." diyorlar.

halbuki bundan 3 ay önce daha ilk aradığımda ve daha sonra ikinci aradığımda satıcı cevap vermezse paranızı "amazon garantisiyle iade edeceğiz." demişlerdi. sonuç olarak uluslararası kaliteli firmalar bile maalesef türkiye'ye gelince bozuyorlar.

ayrı bir rezalet başlığında da açmıyorum çünkü zaten bunun iadesini alacağım. ama amazon'da kara leke olarak dursun. globali kusursuz işlese de türkiye'de türkiye mantığıyla ilerlediği aklımızda olsun.

eskiden müşteri hizmetlerine bağlanabiliyorduk artık onda da bekletiyorlar. cidden bir daha birşey almam.
  • son 3 siparişimi (satıcı amazon, kargo agt) istanbul kadıköy lokasyonuna 3 - 4 iş gününde teslim edebilmiş çakallar.
    çakallar diyorum çünkü ilk sipariş vermeye başladığım zaman hep kolaygelsin ile aynı gün yada ertesi gün teslim ediyorlardı. sanırım beni artık kafaladıklarını düşünüp umursamama başladılar.
    mobil uygulamaları berbat, çeşit çok az olmasına rağmen burdan sipariş vermemin tek sebebi çok hızlı teslimattı, beni kaybettiler.
    burada iade konusunu övenler olmuş, şimdiye kadar aldığım hiçbir ürünü iade etmediğim için o konu hakkında bi fikrim yok.
  • eğer bir ürünün satıcısı amazon ise, üçe beşe bakmadan burdan arıyorum. iade miade olursa kafam rahat etsin.

ama yok, eğer pazaryeri satıcısındansa, gidip amazon'dan almayın. hem çoğu satıcı amazon'da daha pahalı, hem de iade reddi gibi konularda maşallah amazon'un trendyol'dan farkı yok. hatta n11, trendyol vs'de iade etme prosedürü daha kolay.
  • sitede aradığın bir şeyi bulmanın olanağı yok. ürün alt kırılımları zayıf, isimle arattığında konu ile ilgili bütün ürünler çıkmıyor. geniş aratayım desen binlerce ürünle uğraşmak zorundasın. ürün arama modülünü geliştirirse siteyi kullananlar daha da artacaktır. eminim bu konuda ilk yazı bana ait değildir. ancak gördüğüm kadarıyla siteyi yönetenler bu konuda bir şey yapmak için çabalamıyor.
  • arayüzü inanılmaz kötü olan alışveriş sitesi.