kanter

  • 303
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

alan lomax

yaklaşık 5 bin saatlik müzik, 120 km'lik film, 3 bin video kaset ve 5 bin fotoğraflık bir arşivi varmış kendisinin. bu arşivi dijital ortama aktarmışlar: http://research.culturalequity.org/

youtube linki: https://www.youtube.com/user/alanlomaxarchive

bu arada kendisinin ne kadar önemli bir iş yaptığını göstermek için bir örnek verelim: muddy waters ve woody guthrie'yi ilk kaydeden alan lomax olmuş. woody guthrie, örneğin, bob dylan'ı en çok etkileyen kişilerden birisidir, bunu no direction home bob dylan'da da söylüyordu.

arşivin dijital ortama aktarılması tamamlanmadan önce dahi bazı eğitimciler ve müzisyenler arşivden yararlanmaya başlamış. bruce springsteen, wrecking ball albümündeki iki şarkıda, arşivden iki "sample" kullanmış. moby, play albümünde arşivden ciddi ölçüde yararlananlardan tıpkı o brother, where art thou adlı film ve müzikleri gibi.

ayrıca kendisi fbi kayıtlarına göre; paraya, kişisel görünümüne önem vermeyen sadece folklor müziğe önem veren bu konuda huysuz ve inatçı bir kişiymiş. yine aynı kayıtlar şunu da diyor: "işini bir müddet ihmal etmeye eğilimli biri ama son günden hemen önce harika sonuçlar üretiyor."

kaynaklar:

http://www.nytimes.com/…nter.html?pagewanted=1&_r=0

http://www.culturalequity.org/…_alanlomax_index.php

devamını okuyayım »
26.12.2014 02:04