kanter

  • 307
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

birleşik bal kovanlığı

balarıları tarihinde önemli bir dönem.

koloniler halinde yaşayan balarıları*, petek sinemasında arı filmini izledikten sonra, eşekarılarının* kurduğu sömürge düzenine karşı çıkmaya karar verirler ve yıllar önce emekli olmuş arı mayadan, kendilerine önderlik etmesini isterler. teklifi kabul eden arı maya, tüm kovanları dolaşır ve birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan günde kraliçe arılardan destek ister. kraliçe arılar beklenen desteği verir ve düşmana karşı müthiş bir savaş başlar. ölü arıların iğnelerinin, arı-ge mühendislerinin geliştirdikleri bal lastik füze sayesinde ateşlenebilmesi bu savaşta arılara büyük bir avantaj sağlar ve savaş, maalesef çok bal dökülerek, arılar tarafından kazanılır. (karıncaların, karınca kararınca verdikleri destekler ve ipek böceklerinin ördüğü ipek zırhlar, balarılarının zaferinin diğer önemli unsurlarıdır). bu savaş, sonraki yıllarda tarihçiler tarafından, savaşın bal deresi etrafında yoğunlaşmasından dolayı bal deresi savaşı adıyla anılmıştır.

savaştan sonra arı maya, tüm kraliçe arıları karakovanda topladı ve tekrar sömürgeleştirilmemeleri için, birleşik bir kovanlık kurulması gerektiğini söyledi. kraliçe arılar bunu kabul etti ve birleşik bal kovanlığı kuruldu. birleşik kovanlık altında, her kovan içişlerinde bağımsız ama dışişlerinde karakovana bağlı olacaktı. bal sultanın başkanlık edeceği birleşik kovanlıkta, kraliçe arılar kovanlardaki yöneticiliklerini sürdüreceklerdi. bal sultanı belirlemek için, tüm ergin arıların katıldığı bir seçim yapıldı ve arı maya, birleşik bal kovanlığının ilk bal sultanı seçildi.

arı mayanın bal sultanlığında şunlar gerçekleştirildi:

milli marş seçildi: god save the queen
ortak para birimi oluşturuldu: arı maya'lı silgi
bir takvim belirlendi: maya takvimi
ilk hava limanı yapıldı: air bee
ilk müze kuruldu: balmumu müzesi
ballıca geçim kaynaklarının sayısı arttırıldı: akasya balı, anzer balı, ayder balı, kafkas balı, karakovan balı, kestane balı.

arı mayanın, arı kovanına çomak sokan kız yüzünden ölmesiyle, birleşik kovanlıkta kıyamet kopar ve rejim tartışmaları başlar. "bal şefik" liderliğinde örgütlenen erkek arılar, arı kolonisindeki anaerkil düzeni sorguladılar ve tüm arıların kelebekler gibi özgür ve eşit olacağı bir kovan kurmak istediklerini belirttiler. bu isteklerini "kelebek gibi uç arım, arı gibi sok arım" şeklinde siyasileştiren erkek arılar, proleter arıların* da desteğini kazandı ve bal şefik devrimini gerçekleştirerek arılar ülkesini kurdu.

bal şefik, kendi ismini verdiği yeni sistemi şu sözlerle özetledi: "hepimiz balık, hepimiz şefik."

devamını okuyayım »