lovely rita

  • baldan tatlı (642)
  • 546
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

boşanan kadınların genellikle başı açık olması

çocukluğumun kenti anne memleketi finike'de anneannemlerin bir komşusu vardı ki ismi anneannemin ismiyle aynıdır. kendileri akran, çocukları akran. torunları -biz- akran. çok severdim onlara gitmeyi öğleden sonra oturmalarına. kalın duvarlarla ve yüksek kapıyla kapalı bir avluları vardı evlerinin. tepesi asmalarla çevrili. bir küçük kapalı cennet bahçesi gibi bir şeydi. çevredeki bildiğim çoğu evden farklıydı bu açıdan. benim anneannemlerin evinin önü arkası bahçesinin her bir yanı açık. evin kapısı asla kapanmaz, bazen tavuk bazen keçi girmeye kalkar evin içine bağıra çağıra güle güle çıkarırdık. bu komşular şimdiki aklımla düşündüğümde zannedersem süleymancılardı. akranım olan torunların, benim de oyun arkadaşlarım oluyor, başları kapalıydı. onları öyle oldukları gibi kabul etmiştim. tuhaf geldiğini hatırlıyorum başlarda ama çocukken insanlara kolayca alışıyorsunuz. benim de öyleydi ben tayt tişört koştururken onların uzun eteklerle ve başörtüsüyle koşuşturmalarına alıştım bir süre sonra. oynadığım en güzel oyunları onlarla o bahçede oynadım. bu ailenin bir de bir halası vardı. işte ona hiçbir zaman alışamadım. kara çarşafıyla bazı akşamüstleri kendi evinden gelir bizlerle asla konuşmazdı. yeğenlerinin kendi annesinin örtüsünü dahi beğenmezdi. suratsız ve yabaniydi. arkadaşlarım halalarına büyük bir sempati besleseler de karşılığını ne kadar almışlardır bilemiyorum.

ben bu halayı daha sonraları uzun yıllar sonra tekrar gördüm bir memleket ziyaretinde. gördüğümde de gördüklerime inanamadım. iklime coğrafyaya yakışır bir biçimde uçuşan saçları ve mini eteğiyle arz ediyordu. ilk defa gülümserken görmüştüm kendisini. kocasından boşanmıştı. çocuğunun velayetini almak için mücadele ediyordu. sigarasını tüttürüyordu. boşanma sebebi de kocasının kuma getirmek istemesiydi.

ben sizin genellemelerinize tüküreyim. kara çarşafıyla boşanıp akabinde her türlü başörtüsünü reddetmesiyle bana ters köşe yaptıran o kadına da hürmetler...

devamını okuyayım »
30.03.2017 15:36