lukstar

  • 2023
  • 32
  • 9
  • 3
  • dün

kemalizmin batı kültürünü alarak savaşı kaybetmesi

yahu ingilizlerin ve ankara üstüne ilerleyen yunan ordusunun amacı seni sekülerleştirmek ve batı kültürünü kabul ettirmek değildi ki. ingilitere'nin gittiği hangi coğrafyaya kendi kültürünü benimsetip, asimile ettiğini gördün? bak hindistan'a, pakistan'a, myanmar'a, afrika'ya, ortadoğu'ya mutlu mesut, batılılaşmamış bir şekilde yaşıyorlar.

ingiltere ve yunanistan başarılı olsaydı kendi söylemleriyle anadolu platosuna sıkışık ufacık bir türk yurdu bırakacaklar, orada da eh muhtemelen şimdiki filistin yönetimine benzer bir yarı-devlet varolacaktı. bu zavallı şeyin hanedanı, halifeliği, eski tip yazısı vesair özlem duyduğunuz bir çok şeyi de olurdu büyük ihtimalle, ingiliz sömürge idaresi bunlarla zerre ilgilenmez, hatta yerel yönetimin işbirliğini, uyuşukluğunu ve uysallığını sağlamak için elzem görürdü. ben diyeyim 50'ler, sen de 60'ların ortası, kolonilerin tasfiyesine kadar böyle giderdik.

son bir nokta da, arkadaş osmanlı modernleşmesi 3.selim'in batı'ya gözlemci göndermesiyle başlar, batı karşısında geri kalmanın nedenleri düşünülmüş, batı yöntem ve kurumlarını benimsemek çözüm olarak görülmeye başlanmıştır. eski kurumlar ve yöntemler iş yapsaydı sen zaten buna ihtiyaç duymazdın.

edit; " bütün hintliler ingilizce bilir ama kendi dilini bilmez, kafası çalışan bütün hintliler ab ülkeleri ve abd'ye transfer edilir, hint kültürü diye bir şey bir kaç folklorik öğe dışında kalmamıştır. yurtdışına çıkan hintlinin ilk yaptığı şey biftek yemek mesela. pakistan'da durum çok farklı değil, diğer sömürü ülkelerinde de. bak tunus'ta bizden sonra bile başörtüsü yasağı vardı mesela. sömürge ülkesi."

şöyle bir cevap gelmiş. şimdi kafası çalışan hintlinin dışarıya gitmesiyle konumuzun ne alakası var? ab, abd daha iyi fiziksel yaşam koşulları vaadediyorsa gider. bunun kültürün değişmesiyle bir ilintisi yok. ikincisi çok daha fekaketli bir iddia, hint kültürü yok diyor zat. rica ederim kast sisteminin halen, kaldırılmış olmasına rağmen ülkede yarattığı sosyoekonomik felaketi bir araştırsın. yada her kurban bayramında müslümanların ne eziyet çektiğine filan baksın. dünyada bir kültür kaldıysa herhalde o da hint kültürüdür. dil meselesine gelince 800 dilin olduğu ülkede ingilizcenin lingua franca olarak kullanılması bir kültür değişimine filan örnek değil, sadece basit bir ulus devlet olma gerekliliğidir. yurtdışına çıkan hintlinin biftek yemesi de ülkede biftek yemenin sıkıntılı, dolayısı ile yerli kültürün korunduğunu gösterir. pakistan hakkında ne desem bilemiyorum. şu memlekete, ingiliz kurum ve kültürünün nüfuz ettiğini, yada genel manada bir modernleşme geçirdiğini iddia etmek için gerçekten zırcahil olmak gerekiyor. son olarak tunus'taki başörtüsü yasağından filan bahsetmiş. şimdi bu cidden kolonizasyon hakkında zerre okuma yapmamış bir adam buradan belli, ingiliz ve fransız manda yönetimlerindeki idare şekillerinin farklılıkları hakkında malumatı yok. ingilizlerin niçin terayağından kıl çeker gibi, fransızlarınsa savaşa girerek dekolonizasyon yaptığına dair de bir fikri yok. son olarak, yahu örnek vermediğim tunus'u nereye sokuşturdun?

devamını okuyayım »
05.11.2017 01:29