malebolgia

  • 1145
  • 11
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

e-kitap

e-kitap formatıyla tanışmam 2000 civarı, o dönemki haliyle taranarak pdf'e çevrilmiş, memlekette bulamadığımız türlü çeşit kitaplaydı. zorunluluk haricinde pek ilgi göstermiyordum zira ne rahat ne de zevkliydi kullanmak.
aynı dönemde okuduğum kitapların çoğunlukla ingilizceden çeviri olması, ithal edilen ingilizce orijinallerinin de üç aşağı beş yukarı türkçeleriyle aynı fiyata gelmesiyle madem aynı parayı veriyorum o zaman orjinalini okuyayım diyerek ingilizceye döndüm çoğunlukla.

takriben 2010 yılında kindle keyboard ile tanıştım. hali hazırda aldığım kitapların pek çoğunun e-kitap versiyonlarının amazonda çok daha ucuza geldiğini görünce baya aktif kullanmaya başladım (örnek: neil gaiman - ocean at the end of lane - pandora 25tl / amazon 15tl). kısa sürede okuyucunun parasını çıkardığımı, orta vadede de kar ettiğimi söyleyebilirim.
kısa süre önce de kindle paperwhitea geçtim, henüz 3-4 kitap devirdim paperwhite ile ama şimdiden çok memnunum.

e-kitapların avantajları oldukça fazla, fakat burada gözden kaçmaması gereken nokta bu avantajların çoğunluğunun e-kitap okuyucularla beraber geçerli olması. telefonda - bilgisayarda e-kitap okumak ile bu işe özel tasarlanmış okuyucularda bunu yapmak arasında ciddi farklar var.
bu avantajların yine büyük bir kısmı da okuduğunuz kitap sayısıyla orantılı, senede 3-5 kitap okuyan biri için çok fark etmese de ayda 2-3 kitap veya fazlasını okuyorsanız farkı rahatlıkla hissedersiniz.

bana göre avantajları neydi;
- ingilizce kitaplarda her zaman daha ekonomik olması - ki bazı durumlarda kitaplar yasal şekilde bedavaya veya 1-2 dolara edinilebiliyor
not: bir de illegal piyasa var tabi hemen hemen herkesin bulaştığı - korsan e-kitaplar. burada da diğer materyalleri - film, müzik...- korsan edinmekten farklı bir yanı var e-kitapların, eğer kitabı cidden beğenirseniz çoğunlukla kütüphanemde bulunsun diye, eğer bir seri okuyorsanız korsan başlayıp yeni çıkan kitaplarda ortaya düşmesini beklemeden edinmek için, işlerini beğenip yazara destek olmak için orjinalleri satın almak gibi etkileri de oluyor. bu etki filme ve müziklerde de vardır bir dereceye kadar, fakat kitaplarda çok daha yoğun yaşanıyor.
- kitaplara çok daha hızlı erişim; oturduğunuz yerden (e-kitap okuyucunuzla) kitapların örnek/giriş bölümlerini okuyup beğenirseniz 1-2 tıklamayla indirip okumaya başlama
- özellikle seyahatlerde yanınızda yığınla kitap taşımama rahatlığı
- kitapları amazon gibi doğrudan sitelerden alıyorsanız hesabınızda arşivlenmesi, farklı mecralarda da aynı kitaba erişebilme, bir yerlere kaydetmeyle uğraşmama
- çoğunlukla kitaplara göre daha ergonomik ve hafif olduğundan daha az eforla okuma (her kitap sever en az bir defa sırtüstü yatarak okuduğu tuğla gibi kitabı elinden kaçırıp kafayı gözü yarma tehlikesi geçirmiştir * )
- kaldığınız yeri otomatik kaydettiği için ayraç düşmüş, aman neredeydim derdinden kurtulma
- yeni nesil e-kitap okuyucularla karanlıkta da, gözleri yormadan ve ek ışığa ihtiyaç duymadan kitap okuyabilme
- yeni yeni gelişen e-kitap kütüphaneleri. depolama ve sayı sıkıntısı olmayan e-kütüphaneler/servisler sayesinde cüzi miktarlara/bedavaya teoride sınırsız kitap okuyabilme şansı.

bana göre dezavantajları;
- başlarda bir miktar garipsiyor insan kağıttan uzaklaşmayı fakat zamanla alışıyor. yine de arada arada basılı kitap okumak hoş bir his, tamamen bıraktım basılı kitabı, hiç okumuyorum diyene pek rastlamazsınız.
- mahalle baskısı: e-kitap okuyucular etrafta halen garip karşılanıyor, bilmeyenlerle ve merak edenlerle bir miktar uğraşabiliyorsunuz. elinizde e-kitap okuyucu veya tablet var ise kitap okuyordan çok oyun oynuyormuş gibi algılanıyorsunuz.
- amazon gibi sitelerden aldığınız kitapları aslında almıyor - süresiz kiralıyor olmanız, düzgün bir depolama/backup sistemi kurmaz iseniz günün birinde bu servisin tüm arşivinizi bazı şartları yerine getirmemeniz durumunda ortadan kaldırabilmesi.
- türkiyede formatın yaygınlaşamaması, ortada olan formatların kalitesizliği ve halen basım-dağıtım olmadığından ucuza kitap konseptini anlayamayanlar nedeniyle normal kitapla aynı fiyata satılmaya çalışılması.
d&r çok satanlardan bir örnek; elif şafak - ustam ve ben : e-kitap 20,50 tl / normal 21,75 tl. şaka gibi.

sonuç: çok kitap okuyan (>20/sene diyelim), çoğunlukla ingilizce okuyan, tatillerde-seyahatlerde de bunu yapan biriyseniz e-kitap nimettir. ucuza e-kitap okuyucu alma şansınız da var ise dadından yinmez
az kitap okuyan ve/veya türkçe ağırlıklı okuyan biriyseniz, bir de ucuza düzgün bir e-kitap okuyucu edinemiyorsanız henüz size uygun bir olay olmayabilir.

devamını okuyayım »
29.12.2014 09:54