maredux

  • 286
  • 2
  • 1
  • 0
  • geçen hafta

pitbull'un yasaklanması

70'lerde kötü ırk dobermanlardı.
80'lerde ve 90'larda rottweillerlar bu imajı devraldı.
2000'lerden sonra da pitbulllar.

birçok efsane üretildi. dobermanlar 5 yaşına gelince sahibini öldürürmüş mesela. pitbull ısırdığında ancak levyeyle ağzı açılabilirmiş. böylece bu hayvanlar hakkında insanlarda bir imaj yaratıldı. köpek alırken de saldırgan bir köpek isteyen insanlar da kendi zamanlarının kötü bilinen ırklarına yöneldi ve bu insanların sahipliğinde bu köpekler iyice nam saldı. halbuki burada mesele bu ırkların kötü olması değil, kötü insanların kendileri gibi bok olduğunu düşündükleri bu ırkları alıp bokmuş gibi yetiştirmesiydi.

bu ırkların hiçbiri agresif olmaya daha yatkın değildir. yalnızca güçlü ırklar oldukları için, agresif olduklarında daha çok göze batar ve daha korkutucu olur.

ortalama herhangi bir veterinere bir fırsatınız olduğunda sorun, hangi ırk köpek sizi daha çok ısırdı diye, chihuahua mı yoksa pitbull, doberman ve rottweillerın toplamı mı diye. nitekim ingiltere polisinin yayınladığı bir açıklamaya göre ingiltere'de en çok ısıran köpek jack russellmış.

öte yandan istatistiksel olarak bir köpek tarafından öldürülme ihtimaliniz, bir arı saldırısında ölme ihtimalinizin yarısı, yanlışlıkla patlayan bir silah tarafından öldürülme ihtimalinizin 20'de 1'i, nefes borunuza yemek kaçtığı için ölme ihtimalinizin de 40'da 1'i.

kısacası pitbulllara öcü muamelesi yapılması akla bilime aykırı. hepsi normal köpek ırkı. yalnızca bazıları daha güçlü. bunun ötesinde bir farkı yok pitbullların. bu köpeklere aptal veya cani muamelesi yapmak tamamen yanlış.

sürekli sahiplerini suçluyoruz ama öyle yani, durum hakkaten öyle. chihuahua karton kağıdıysa pitbull beyzbol sopası. adam sopayı alıp birilerini dövüyorsa bunun çözümü sopayı mı kırmaktır? yapılan bu..

devamını okuyayım »