mortsafarfas

  • 428
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

ayhan güner

bazı arkadaşların ya hafızasında problem var, ya da olayları kendi istedikleri gibi hatırlıyorlar.

bi' kere çarşı demiröreni protesto etmedi ne demek? başkanlığında üç ayrı dönem büyük protestolar gördü. bunların hepsi de çarşı'nın protestolarıydı. lan adam tribünde protestodan ağladı, oturduğu yerde çıldırdı, zıpladı, etrafa saldırmaya çalıştı.

önce bundan 7 yıl önceki meşhur sivas maçında sinan enginle yıldırım demirören'in 90 dakika boyunca kapalı tribünden duymadığı laf kalmadı. o dönem bir süre devam etti protestolar ve artık takımın gidişatına destek verilmek zorunda olunduğu için son verildi. o zaman aynı tayfa "takım çarşı'nın umrunda değil, tek bildikleri demirören'i protesto etmek" diye ağlıyordu. ve numaralı tribünden defalarda "satılmış çarşı" tezahüratları yükseldi. ha bu dönemden önce de büyük bir protesto olmamıştı ki hangimiz farkındaydık demirören'in işleri bu noktaya getireceğinin? o zaman ortada sadece sportif başarısızlık vardı ve bu da en alışık olduğumuz şey zaten.
https://www.youtube.com/watch?v=l8jqd4nx0vk

sonrasındaki sezon çift kupayla şampiyon olduğumuz yıl zaten. doğal olarak protestosuz bir yıl geçti. ertesi yıl yönetim saçmalıkları başlamıştı, çarşı buna yine sessiz kalmadı. bu sürede satılmış damgası yemeye devam ettiler tabi. ama bu maçlarda kapalı hep full oluyordu. dertleri demirörenin vereceği bedava biletler olan bu insanlar doldurdukları tribünde demirören'i neden protesto ediyorlardı ki? aylarca her maçta devam etti protestolar. atılan gollerden sonra bile yıldırım demirören yeter sesleri yükseliyordu kapalı tribünden. sonrasında meşhur denizlispor maçı yaşandı. bu sefer numaralı tribünden değil de, direk içeriden sevgili karagümrüklü abileriniz tehditle pankart açtırıp, protesto eden kapalı kutuya saldırmaya kalktı. yaralananlar da oldu ama protestoyu yine susturamadılar. yani bu dönem de yine protesto eden çarşı'ya baskılar ve saldırılar devam etti.
https://www.youtube.com/watch?v=33sw0k5tfpg
https://www.youtube.com/watch?v=dpf0hjntppw
https://www.youtube.com/watch?v=5cfzm3uhejc

demirören yine gitmedi. ve bir sabah uyandık ki quaresma beşiktaş'ta. ardından guti, simao almeida falan derken bir anda tarihimizde hiç olmayan bir ilk yaşadık. şimdi bakınca ne kadar saçma gözükse de inanılmaz bir heyecan ve gaz yaşadık. bu duyguları yaşamadım diyen beşiktaş'lı da yalan söylüyordur. bir anda 3-5 transfer yapınca parayla her şeyi çözdük, bütün kupaları alacağız diye düşünmeye başladık. ve o dönem için demirören'e olan protestolar sona erdi. bu da gayet doğal çünkü hiç bir zaman o kadar kaliteli futbolcuyu takımımızda izlememiştik ve işin maddi yönünü düşünmek hiç birimizin aklına gelmemişti.* gutiler, q7ler geldi oynadılar paramızı aldılar. ama ortada bir sorun vardı, beşiktaş'ta değişen bir şey yoktu. hala ligi 3. veya 4. bitiriyorduk. sportif başarı da gelmeyince harcanan paralar büyük sorunlar çıkarmaya başladı. bu sorunların sonunda çarşı tekrar protestoya başladı. bu sefer kimse de karşılarında değildi. artık bütün beşiktaş taraftarı yd'nin gitmesi gerektiğini biliyordu. sonunda bir şekilde gitti ve fikret orman dönemi başlamış oldu.

fikret orman geldiğinde hiç bir sorun yoktu. yıldız vaadi yoktu belki ama tam da bizim istediğimiz tarzda şeyler yapmaya başladı. stad için somut adımlar, genç gurbetçi oyuncular, borç yapılandırmaları vs.
ardından 3-3'lük galatasaray maçıyla başlayan sezon beşiktaş taraftarı için bir şokla başladı. kapalı tribün biletleri 3 katı fiyata satılıyordu. burada göz göre göre yalan söyleyen insanlar da buna verilen tepkinin bedava bilet verilmemesine olduğunu söylüyor. buldukları sikik bir gazete haberiyle de bunu desteklemeye çalışanlar var.
bu fiyatları protesto eden insanlar gidip eski açıktan izledi bir süre. yani fikret orman bedava bilet mi verdi eski açıktan?
kapalı tribün beşiktaş taraftarının ruhudur. beşiktaş taraftarı o tribün için yıllarca savaş vermiştir. sen o bileti 200 liraya satarsan bu insanlar sana tepki göstermeyip de ne yapacak?

buna rağmen de fikret orman statta hiç bir zaman istifaya davet edilmedi. protestolarda hep yapıcı olunmaya çalışıldı. ki hala da münferit olaylar dışında hiç bir maçta yönetim istifaya davet edilmiş değil.

gelelim loca konusuna. neymiş loca yapacağım diyen serdar bilgiliyi değil kapalı sizin olacak diyen demirören'i desteklemişler. ee yanlış bunun neresinde? kulüp 5 tane loca yapsın diye çarşı kapalı tribünden mı vazgeçecekti? veya demirören'in kulübü bu noktalara getireceğini hangimiz biliyorduk o zaman?

maç başına 200 lira verilse reza zarrab adına bağırırlarmış. lan bu adamlar darbecilikten ömür boyu hapis cezasıyla yargılandılar. bunu yazması kolay, burdan konuşmak kolay. madem bu kadar paraya meraklılar ne işleri vardı gezide? akp yanlısı bir tribün grubu olup rahat rahat yaşamak onların elinde değil miydi? türkiye'nin en büyük kulübünün taraftarının basında akp yanlısı gibi lanse edilmesini sağlamaları bu kadar kolayken neden onlar gezide halkın yanında olmayı seçtiler?

okuduğunuz iki tweetle, duyduğunuz söylentilerle gelip burada aslı astarı olmayan eleştiriler yapıyorsunuz. sonunda rezil olan yine siz oluyorsunuz. gerçi rte bile parasını versin loca alsın diyen adamların bunları yapması normal. zaten beşiktaş'lılığı hiç anlayamamışlar.

devamını okuyayım »