murdock

  • azimli
  • şamda kayısı (704)
  • 3265
  • 2
  • 0
  • 0
  • 4 hafta önce

pasaport krizi

http://www.sabah.com.tr/…li-pasaportta-rant-kavgasi

kaynağı zaman gazetesi olan şu haberin özeti'ne göre tekrar değerlendirelim şu krizi

- 5 yıl boyunca tanesi 3€'dan 1,8 milyon pasaport çinli "iris" firmasından "ihalesiz olarak" satın alınıyor

- sonra ne hikmetse hazine bakanlığı bu alım için neden ihale açmıyoruz diye düşünüyor. 5 yıl boyunca pasaportları 3€'dan satan firma ocak ayındaki ihaleyi 1,66€'ya kazanıyor. bizim güzide bakanlığımız 5 senede 2,5 milyon euro kazıklandığının farkına varıp biraz ayıp olmuyor çinli kardeş diyor? o da durur mu yapıştırıyor cevabı. "zorla mı sattık kardeş?"

- böyle böyle tartışmalarla 5 ay kaybediliyor. haziran ayında bizimkiler "neyse olan oldu bari erken teslimat yapın" diyince iris "eylül'den önce teslimat yapamam" diyor

- bizimkiler de pasaport dağıtamayıp sıkışınca ihalesiz satın alma için diğer firmalardan tekrar teklif alıyor. bu sefer iris "erken teslim ederim ama fiyat 2,66€, işine gelirse" diyor. bu sırada gemalto adlı fransız firma 1,85€ teklif ediyor. bizimkiler de tamam o zaman gemalto'dan 480 bin tane alalım da millete pasaport dağıtabilelim diyor.

- ancak fransa ile yaşanan 'soykırımı inkâr yasası krizi' döneminde çıkarılan gizli başbakanlık genelgesi gereği fransız firmalara iş verilemediğ için sözleşme imzalanamıyor.

- 1 ay boyunca başbakanlık'la konu tartışılıp geçen hafta bu genelgenin sözlü olarak iptali sağlanarak sözleşme imzalanıyor. bizim mağdur güzide hazine bakanlığımız bu krizde suçlayacak birini tabiki buluyor. keklik bulmuşken para kazanmaya çalışan iris.

özetin özeti

- ülkenin parasının emanet edildiği adamlar, satınalma ihale vs nasıl yapılır bilmiyor
- elin fransızını boykot edip ucuz kahramanlık yaparken vatandaşın mağdur ediliyor
- 5 tl'ye kazıklanarak satın alınan pasaportlar (hadi kargo vs masraflarıyla 10 tl olsun) 60 tl'ye vatandaşa satılıyor

günlerdir pasaport bekleyen arkadaşlar neden beklediğini bir bilsin..

devamını okuyayım »