rind

  • hırçın golcü (282)
  • 933
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 yıl önce

rp-mçp-ıdp ittifakı

tarih-i milliden sayfalar serlevhalı feuilletonumuzun bugünkü nümerosunda bahsedeceğimiz, 20 ekim 1991 milletvekili genel seçimlerinin iki ittifakından biri.(diğeri shp-hep ittifakı idi, tey tey)

bilindiği üzre islamcı ve aşırı sağ hareketler, 12 eylülden sonra uzun süre güçlü bir örgütlülüğe ulaşamadılar, bunun sebebi merkez partilere göre nisbeten az taraftarları olması ve paradoksal şekilde anap'ta hali hazırda epeyce mevcut bulunmaları idi. (mesela islamcı tandanslı mehmet keçeciler, ekrem pakdemirli, vehbi dinçerler ekibi ve mhp kökenli "hareketçi" tabir edilen mustafa taşar, halil şıvgın, ercüment konukman grubu) bu nedenle 80'li yıllar refah partisi ve muhafazakar parti - milliyetçi çalışma partisi hattında örgütlenen erbakancı ve türkeşçiler için temsilsizlik ve ideolojik krizle geçti, rp'yi iran devrimiyle had safhaya çıkan antiparlamentarist-şiddet yanlısı islami hareketler ve mçp'yi 70'lerin paramiliterlerinin hapishanede hidayete ermeleri sürecinde gündeme gelen daha sonra bbp hareketinin temelini oluşturacak türk-islam ülkücülüğü ideolojisi karıştırıyordu. memlekette ise tonton vardı, liberalizm ve türk-islam sentezi vardı, yeni yeni sesini duyuran kürt hareketi ve kuzeyde bir yerlerde çökmekte olan stalinizmin demir perdesinin uğultusu vardı. ayrıca ırak'ta işler iyice kızışmış, 1991'de artık kuveyt işgali ve sıcak savaş başlamıştı.

1987'de erbakan ve türkeş'in siyasal yasağı referandumla kaldırıldı ve ahmet tekdal ile abdülkerim doğru'dan boşalan koltuklara oturdular, lakin 29 kasım 1987 genel seçimlerinde yüzde 10 barajı yüzünden meclise giremediler, keyifler iyice kaçtı. özellikle yüzde 2 küsür oy alan türkeşçiler, artık yok olmak üzereydi. 1991 seçimlerine doğru bir genel sağ ittifak düşüncesi iyice öne çıktı, işin içine artık 70'lerin yeniden milli mücadele hareketinin egzantrik reisi aykut edibali de girmişti. ittifak fikrinin ve pazarlığının başını çeken üç kişinin ismi zaten politik zihniyet hakkında fikir verecektir: "i." melih gökçek, muhsin "mücahid" yazıcıoğlu ve aykut edibali -ki onun lakaba ihtiyacı yok-. bu ittifak artık anap'la arası açılan, süleyman demirel'in iyice ılımlı ve liberal bir hale gelen söylemine ısınamayan türk-islam sentezci yazar çizer takımını da heyecanlandırdı, ama unutmayalım ki o zamanlar hala rp ve mçp marjinal tabir edilen partilerdi.

her neyse 1991 seçimine bu havayla girildi ve ittifak listesi beklenenin üzerinde başarı kazanarak yüzde 16,88 oy ve 62 milletvekilliği aldı, bu milletvekilliklerinin 41'i rp'ye, 19'u mçp'yi, ikisi de ıdp'ye gitti. ittifak rp ile kürtlerin arasına soğukluk soktuğu gibi, mçp'de 1992-93'te bbp'yi oluşturacak kadroların sivas meb'usu muhsin yazıcıoğlu ve maraş meb'usu ökkeş kenger öncülüğünde kopmasına sebep verecek ideolojik tartışmaları alevlendirdi. aykut edibali ise kendini bir anda kayseri meb'usu olarak mecliste bulmuştu.

hikayemiz bu kadar, hadi bitirirken bizim yavuz ve celalli kemalistlere de bir akıl verelim: gençler gelecekteki partneriniz mhp budur işte, seçime kadar bir seneniz var. iç anadolulu ve sarkık bıyıklı dostlarınızın her an gönlü kayabilir bir yerlere. kaymazsa da ne olur, 1999-2002 arasındaki gibi, ortağı olduğu hükümete alenen muhalefet eden bir müttefikiniz olur. demedi demeyin.

devamını okuyayım »