schizophrenia13

  • 14437
  • 19
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

volkswagen passat

geçtiğimiz hafta b8 1.6tdi dsg trend. versiyonuyla 2 günde 1100km yol yaparak test etme imkanım oldu. arkadaşıma ait passat yolculuğa başladığımızda daha 300km'yi yeni geçmişti.
rota izmir, eskişehir, kütahya, afyon, denizli ve tekrar izmir şeklindeydi.
genellikle yüksek devirde 130-140km/sa ortalama hızla kullandık, rotanın tamamını 3 kişi olarak geçtik. otobanda uzun süre maks. hızda seyrettik, maksimum hızı gps ile 203km/sa ölçümledik.
tüm yol sonunda yol bilgisayarı 100km'de ortalama 6,8l tükettiğimizi gösteriyordu, yakıt hesabından aynı ortalamaya ulaşarak yol bilgisayarını doğruladık.
100bin tl baz versiyon fiyatına sahip araçta benim için en büyük eksiler koltuk bel desteği ve cruise control olmamasıydı, bunların dışında şu da olsaydı diye düşündüğüm zaruri bir donanım olmadı.
b7'ye göre otomobil b sütunundan itibaren alçalan tavan çizgisi yüzünden arka koltukta bir parça baş mesafesinden kaybetmiş fakat ciddi bir sıkıntı yaşatmadı. diz mesafesi ise hala tatmin edici yeterlilikteydi.
süspansiyon michelin primacy 3 ile gelen otomobilde bir parça sertti, konforu düşürmüyordu ama bu haliyle premium araçlardan uzaktı.
hissiz ve bir parça yumuşak direksiyon yüksek hızlarda korku yaratmadı ama ben biraz daha sert olmasını daha rahat kullanmak için isterdim. gerçi araç ıslak ve ısının 0 derecenin altında olduğu yollarda bile tedirgin etmedi, bence passat için bu direksiyon tepkisiyle müthiş bir başarı.
aracın bence en büyük sıkıntısı 120km/sa üzerinde başlayan rüzgar gürültüsü oldu, öyle ki durup kapı fitillerini kontrol ettik. kullandığımız araca mahsus olduğunu düşünmek istiyorum yoksa bu rüzgar sesiyle hayat geçmez.
yeni nesil 1.6tdi motora ise bayıldım, her gaz tepkisine zorlansa da bir şekilde cevap veriyor ve yol boyunca zorlamama rağmen bence oldukça makul bir yakıt tüketimine sahipti. gerçi aracın ekonomi odaklı limitleri göz önüne alındığında tüketimin makul olmaması şaşırtıcı olurdu. motor sesi zorlandığında bile kabine katlanılabilecek seviyede yansıdı ki dizel araçların traktör sesi düşük hızlarda bile oldukça çirkin ve dayanılmaz.
motor yalıtımı bu kadar iyiyken rüzgar yalıtımının bu kadar kötü olması b8'i benim satın alma listemden hemen çıkardı, neticede 100bin tl baz fiyat pahalı.
benzer motor ve şanzıman ile bu senenin 4. çeyreğinde piyasaya girecek superb ve fiyatının passat'tan az olmayacağı söylenen yine bu senenin 2. çeyreğinde pazara girecek 3. yıllını kutlayan sözde yeni mondeo buna rakip olabilir.

devamını okuyayım »
28.01.2015 09:56