senin kafan karismis

  • mangal yürekli rişar (513)
  • 714
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

taraf

yarattığı çok temel çelişkilerden dolayı samimiyetine inanmakta gittikçe zorlanılan gazete.

mustafa balbay'ın son duruşmasındaki savunmasıyla ilgili ntvmsnbc'de yer alan haberden bir kesit:

http://www.ntvmsnbc.com/id/25024289

"cumhuriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni ibrahim yıldız ile yaptığı bir telefon konuşmasında bir kişi ile ilgili ''gradosu artık düştü'' dediğini ve bu sözünün iddianamede ''gladyo'' olarak yazıldığını anlatan balbay, ''grado, bilirsiniz değer, düzey demek. ben şimdi godot'yu bekliyorum desem 'balbay gladyoyu bekliyor' diye yazacaklar'' dedi."

öncelikle şunu belirteyim. bu haberi okuduktan sonra o gün ve ertesi gün taraf'ın internet sitesini sürekli takip ettim. bu entry'i yazmadan önce tekrar girip arama yaptım ve bu haberi bulamadım. bu entry'deki varsayım bu haberin taraf gazetesinde yer almadığıdır. şimdi bu durum için elimizdeki olasılıklara bakalım:

1) taraf gazetesi bu haberi yayınlamaya değer bulmamış ve yayınlamamıştır.
2) taraf, debisi yüksek ünlü kaynaklarından** gelen bilgiler sayesinde bu haberin bir şekilde yanlış(yorum olarak değil gerçeklik olarak) olduğunu öğrenmiş ve ileriki günlerde ortaya çıkacaktır diye yanlış haber yapmamak için yayınlamamıştır.
3) taraf gazetesi ergenekon davası ile ilgili olarak kendi pozisyonuna ters bir noktada konumlanmış bu haberi görmezden gelmiştir.

olasılıkları inceleyelim:

1) taraf gazetesinin bir numaralı meselesinin ergenekon davası ve bununla ilişkili konular(ordu-siyaset ilişkisi, derin devlet..) olduğu herhalde siyasi yelpazenin her kesiminden okuyucuya aşikardır. ergenekon davası'na her zaman en çok yer veren, davanın haklılığına ve gerçekliğine en çok inanan, haberleri ve duruşuyla hep taraf gazetesi olmuştur. peki şimdi ortada ergenekon davası'nın bir sanığının savunması varsa, bu sanığın belirttiğine göre iddianamenin yazılışında yanlış yapılarak hukuksuzluk çıktıysa, ifadesinde hata olan kişi ünlü bir gazeteci ise, söz konusu ifadenin içinde gladyo gibi önemi yadsınamaz bir kelime geçiyorsa; sorarım bu haberin ergenekon davası kontenjanından gazetede yer bulması için daha hangi içeriğe sahip olması gerekiyor?

2) bu mümkündür evet. ancak böyle yanlışları ortaya çıkarmak konusunda taraf gazetesinin iyi bir performansı olduğunu gördük bugüne kadar. üstelik ergenekon gibi bir konuda bile bile susmak, birinci maddede açıklandığı üzere oldukça tutarsız olacaktır. tutarsızlığın ötesinde vicdana sığar mı o da başka bir sorudur. bildiği ve savunduğu doğrular uğruna gerek hükümetle gerek orduyla ters düşebilen bir gazetenin, daha yeni zıtlaştığı ntv'den çekinmesi beklenemez. sen ne dersin?

3) geriye kalan.

bu noktaya kadar yukarıdaki bütün akıl yürütme, bugüne kadar taraf'ın genel olarak çizdiği profil ve kendini konumlandırdığı pozisyon alınarak, medyada yer alan haberler ve gelişmeler üzerinden yorum katılmadan yapılmıştır. taraf'ı sevmeniz ya da sevmemeniz bu entry'yi kötüleme durumunuzu belirlese de mantık zincirini malesef etkilemiyor.

bahsi geçen konunun iddianamedeki sayfası: http://cm.ntvmsnbc.com/…on/iddianame_2/f3qn3dye.jpg (alttaki delik hizasındaki cümle)

buradan çıkan sonuç: en kibar ifadesiyle; taraf okuyarak, taraf'ın kendi kriterlerine göre en önemli ve öncelikli sayılabilecek bir konuda bile (günceli takip etmeye ve yorumlamaya yetecek)tam bir bilgi sahibi olunamayacağıdır. bu, çelişkidir ve üzücüdür.

(bkz: keşke yalnız bunun için sevseydim seni)

edit: imla

devamını okuyayım »
29.11.2009 01:24