sephrenia

  • 2876
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

türkçe konuşmaktan aciz milliyetçi

artificial intelligence ile uğraşan insanlardan farklı olarak milliyetçiler kendilerini bir millet-devlet-ırk her neyse onun üzerinden tanımlayan, varlıklarının en temeline bunu koyan insanlardır. dil ise bu millet ayrımını en net ortaya koyan öğe olsa gerek. eleştirilen insanlar da türk olmayı, türklüğü en önemli yere koyup, bunun için ölüp öldürmeyi göze alırken, bunun en önemli öğesini dilini öğrenip doğru kullanmaya zahmet etmemiştir. gerçekten türklükle bu derece samimiyetle ilgili olan bir şahıstan, tutarlı olmasını, sözkonusu türklüğün dilini de iyi bilmesini beklemek sephrenia kulunuzun saflığdır başka bir şey değil. (burada yazar bir çelişkiye işaret etmektedir)

tipinden, şeklinden şemalinden bile insanları tanımayabiliriz ama türkçe hem kendisi, bizatihi türkçe olarak türk milliyetçiliğinde önemlidir hem de zaten lisan, bir insan eğer bir milleti kendinden yüce gördüğünü söylüyorsa, onun için kendi gibilerle anlaşmanın, kendisi gibi olmayanları ayırt etmenin, o millete ait olmanın sembolü olmalıdır. adam çıkıyor "vatan sana canım feda" diyor, "vatandaş türkçe konuş" diye azınlıklara karşı afişler yapıştırıyor, kürtçeyi yasak tutmak istiyor, insanlar ingilizce eiğime karşı... neden, bunların hepsi dilin ne manaya geldiğini göstermiyor mu bize?

bütün bu çabaları gösteren insan "türkoğlu türküm ulan ben" diye sağa sola yazan insan "türk"çe'yi yanlış yazıyor, daha da fenası ağır ifade eksiklikleri ile yanlış kullanıyor, yani konuşamıyorsa, bu insanı kınamak sevgili sözlük okurları işte bendenizin olur olmaz konuşup ne kadar aptal olduğumu sizlere ifşa etmeme sebep olmuştur.

"türküm diyemeyen defolsun gitsin" diye haykıran adam türkçeyi düzgün kullanamıyormuş, biz aptallar da çıkıp bu zeka dolu duruma laf ediyoruz, karşı çıkacak başka şeyimiz kalmadı, çaresizlikten işte ne yaptığımızı bildiğimiz mi var.
susayım da beni zeki sansınlar bari napayım.

devamını okuyayım »
30.01.2007 11:38