sephrenia

  • 2876
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

gündelik hayatta cinsel taciz

bir üçüncü husus daha var; “ o da kaşınmasaydı” hususu.

kadın sığınmaevinde çalıştım bir yabancı ülkede. gelen kadın dedi ki “bunlar başıma türkiye’de gelse polis geri yollardı evime, herif de beni öldürürdü bu sefer” e doğru. kadının suçu zira tecavüze uğramak da dayak yemek de. bütün bunlara susmuyor olmak da onun suçu. topluma adamın yaptıklaırnı duyurduğu anda “yaygara koparmış” oluyor.. susup otursaydı bak ne güzeldi her şey.

başka bir tanesi on yıl kadar her gün dayak yemiş, her gün tecavüze uğramış kocası tarafından. en sonunda bir gün doktor durumunu fark etmiş, devlete haber uçurmuş, kızı aldılar sığınmaevine.
ailesi kıyameti koparttı neymiş kız sığınmaevinde olunca bunlar utanıyor rezil oluyorlarmış. apar topar ağlaya ağlaya çıktı gitti kız.
kız tecavüze uğrarken değil de kendini kurtarınca rezil oluyorlar yani.

mantık bu yani, içinde yaşanılan ortam bu, alıştığımız her gün gördüğümüz davranışlar bunlar bu ülkede. sokakta her taciz edeni, her elleyeni her laf atanı karakola mı taşıyoruz sanıyorsunuz da tacize uğrayan kadına “efendim tacizciyi neden ifşa ediyor kamuya, kendi aralarında adli mercilerde halletsin” diyoruz?

hadi taşıdık polis yardımcı olacak mı sanıyoruz? tecavüzde yardımcı olmuyorlar, dayakta tacizde mi yardımcı olacaklar sanıyorsunuz. yahu baksanıza sözlük gibi bir ortamda bile “alt tarafı erekte çük resmi göndermiş. ne diye incindin” diye hoş karşılıyoruz yapılanı, siz istediğiniz kadar uğraşın kim ne yapacak sanıyorsunuz ki?

biliyoruz kimsenin ne yasal ne toplumsal bir destekle gelmeyeceğini.

otobüste birisi ellediğinde, birisi sıkıştırdığında veyahut birisi açıp çıplak insan resmi gösterdiğinde biz tepki versek otobüs şöförü arabayı karakola çekip herifi “bu adam 14 yaşındaki kızı elledi” diye vermeyecek yani polise. ama bize dönüp “sen niye kısa etekle otobüse bindin” denilmesi çok muhtemel bunu da bilin, buyrun denilmişi: (bkz: #16949715)

o yüzden bir taciz olduğunda en kabadayısı bağırıp çağırıyoruz toplumdan birisi yardım eder belki diye, belki adam utanır da durur diye.

tacizciyi ifşa ediyoruz zira tacizci benim kendi vücudumdan utanmamı sağlamaya çalışıyor. ben utanacağıma, o kendi yaptığından utansın istiyoruz yani.

bu sebeplerden dolayı taciz edildim diyene çıkıp da “sözlüğe yazmasın tacizi. gitsin dava açsın” demek ya durumdan bihaber olmaktır ya da yan çizmektir, yani “tacize uğrayan sussun da canımız istediğinde herkesi doya doya taciz edelim. kimsenin de haberi olmasın” demektir benim gözümde.

baksanıza sözlük gibi ortalamadan daha eğitimli, maddi imkanlara sahip bir ortamda bile tacize uğrayana “ne diye herkese söylüyor, bize ne onun tacizinden” ile başlayıp “canım o da haketmiş”e varan bir skalada tepkiler geldiğine göre ortalama olarak sözlükten daha az eğitimli bireylerin oluşturduğu genel “dışarısı” toplumunda neler denecek.

adam alt tarafı bir kişiyi taciz etti diye tacizci sayılır mıymış, bir kişinin şikayetiyle taciz şeyolur muyumuş? e tecavüz için de islam aynısını söyler bilir misiniz, şahit ister, eğer o eylemin bir şahidi yoksa,”kuyruk salladığı için” kadını suçlar. ne farkınız var şimdi suudilerden? iki kişi arasında yaşanmışmış alt tarafı neden herkese söyleniyormuş. pandik bin kişi arasında mı yaşanıyor sanki, ona da ses etmeyelim o zaman?

işte bu taciz tutanağı benim (ve umuyorum ki başkalarının da) başıma-başımıza gelen taciz hadiselerinin özetidir. belki durumun vahameti anlaşılır, insanlar neden böyle tepki veriyor görülür diyedir

devamını okuyayım »
29.09.2009 14:02