susanash

  • 657
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

lise aşkıyla evlenmek

'lise aşkı' ile 'lisede çıktığı' aynı değil, öncelikle bunu belirtmek gerekiyor.. yani lise aşkıyla evlenmiş olmak, çok uzun bir beraberlik sonucu evlenmiş olmak anlamına gelmiyor her zaman.. ama en çok eliştirilen erken başlayıp uzun süre devam edenler hakkında bir-iki kelam edeyim:

eleştirmeye çalışanların bodoslama dalarak 'aman efendim uzun beraberlik, yok efendim daha iyisi, başka insanlar bık bık' diye bahsettiği olay aslında kendi yoksunluklarından başka birşey değil.. .. lisede veya üniversitenin başlarında başlayıp uzun süre devam eden ve evlilikle sonuçlanan ilişkiler diğer tüm ilişkilerin geçtiği evrelerden geçer.. bu sürece erken yaşta başlamanın artısı vardır, eksisi yoktur..

... insanlar her daim değişir, bunun kaçarı yok.. ister 17 ol ister 30 farketmez..bu değişimi olumlu yönde yapmayı, herhangi bir ilişkide karşı tarafı olumlu etkileyip ondan gelişim için beslenmeyi beceremeyen kişiler 'insanlar değişir hacı' gibi saçma sapan yorumlarla kendini kandırır.. ne bekliyorsun ki? 30'unda tanıdığın adamın 50'sinde de aynı olacağını mı sanıyorsun? yoksa korktuğun değişimi kontrol edememek, birlikte değişememek mi?

... farklı insanlarla tanışmak ve onları tecrübe etmek için illa birliktelik mi yaşaman lazım? birliktelik dediğin şey aslında cinsellik eklenmiş dostluk değil mi? skor peşinde koşanlara lafım yok, onlar için geç veya erken farketmez.. 17'sinde de 50'sinde de uzun süreli beraberlik yaşayamaz zaten.. komik olansa farklı insanlarla tecrübeyi çok önemseyenlerin muhtemelen 30'lu yaşlara gelip 2-3 başarısız denemeden öteye geçememiş olmalarıdır.. adam 15'inde senin yapamadığını yapmış, kime bok atıyorsun?

... daha iyisini bulma ihtimali her yaşta var.. ama sandığın kadar fazla değil.. çünkü en başta 'daha iyisi' tanımını hatalı yapıyorsun.. daha iyisini dönemsel sıfatları, geçici durumları karşılaştırarak bulamazsın.. uyumla dansettiğin, ahenkle geliştiğin, ilerlediğin yerde bulursun daha iyisini.. zor bulursun ama bulunca da bırakma zaten, elinde ne varsa bırak onunla devam et..

korkularla birlikteliklere başlayıp, sürdüren, cesaret edemeyenlerin ilişkileri uzun süre de devam etse bitmeye mahkumdur.. uzun süreli ilişki yönetmeyi becerirsen, içinde kendini kaybetmeden yürütürsen candır canandır..

devamını okuyayım »
12.10.2011 10:11