tannhauser

  • 1702
  • 2
  • 1
  • 0
  • 4 gün önce

dinci kesimin zulüm algısı

dinci güruhun diğer pek çok hususta olduğu gibi çifte standartlara boğulmuş, ikiyüzlü, pespaye, dangalakça yaklaşımıdır. mesela ramazan'da içki içersin, bu durum müslümanlara zulüm olarak algılanır ya da lanse edilmeye çalışılır. haydi iftardan önce olsa diyeceğim ki, adamlar oruç sen de karşılarında meze lüpletiyorsun adamların canı çekiyor. hayır canım ne alakası var. top atılmış, sen kurulmuşsun sofranın başına, millet iftarını yaparken ufak ufak rakını yudumluyorsun, bir çatal balığa, bir çatal haydariye. ama bunu yapınca dincilere zulüm yapmış, onları tahrik etmiş oluyorsun.

yine içerisinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayından devam edelim. perdeleri sıkı sıkıya kapatılmış bir lokantada yemek yiyorsun, dışarı çıkarken çevreden geçen bir nursuzun sözlerine şahit oluyorsun: "amına goduklarım ramazan ramazan... tooğbe estağfurullah" diyor adam. bu da zulüm kapsamına giriveriyor birden. ibreyi ters çevirelim. ben bir devlet dairesine gidiyorum. mesai saati bitmeye yakın. oraya gitmek zorundayım, oradaki memura halimi anlatmak, onunla konuşmak zorundayım. ama o da nesi! hiç de vaazlarda bahsedildiği gibi oruçlunun ağzı gül kokmuyor. şimdi bu adamın ağız kokusunu önlemek için orucunu sakatlamadan alabileceği önlemler var. ama almıyor. olur da ben bu adamın ağız kokusuyla ilgili bir yorum yaparsam müslümanlara zulmetmiş oluyorum.

israil'deki orospu çocukları filistinli müslümanları katlettiğinde zulüm. almanya'daki orospu çocukları yahudileri katlettiğinde; onlar allah'ın lanetlediği kavim zaten, hak ediyorlar. ama diğer yandan islam'ın insanlar arasında eşitliği getiren ultra moderen bir din olduğunu da unutmayalım. köleliği mesela kaldırmıştır.

yani demem o ki bu dinci taifenin zulüm algı eşiği pek bir düşük. pek bir değişik, pek bir saçma...

devamını okuyayım »