tarator prezentabl (596)

  • 3550
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

12 eylül

tarihin necip turk milletine evren paşa cezasını uygun gordugu gun.

çocuktuk tabi orta birinci sınıfa baslayacağımız günü bekliyorduk sabırsızlıkla, o yaz bir de futbol takımı kurmuştuk mahallede ,malum halı saha falan yok o zamanlar, daha sonraları laz müteahhitler tarafından talan edilecek olan toprak ve yamru yumru arsalarda top tepiyor, yan mahalleden üst mahalleden alt mahalleden maç alıp gazozuna iddiaya giriyorduk. birlikspor herşeyden hatta aramızdan pek çoğunun sadakatle bağlı olduğu fenerbahçe, beşiktaş, galatasaray dan bile daha öteydi bizim için. formalar almıştık gençlikspor mağazasından evden aldığımız harçlıkları biriktirerek ha bir de numaralar ve bin türlü şebeklik yapmıştık annelerimize o numaraları formalara ve şortlara diksin diye, o zaman öyle hazır ortegalı mortegalı formalar da yoktu numaraları alırdık anneler dikerdi şorta fanilaya.

şükrü vardı birlikspor un sağ beki babası fabrikada bekçi, annesi gündeliğe gidermiş meğerse işte o şükrü de çücuk aklıyla evden annesinin yastığının altından aşırdığı paralarla almış formaları.

işte o cuma günüydü 12 eylül birlikspor olarak yan mahalleden maç almıştık. pırıl pırıl formalarımızla çıkacaktık o maça göz alacaktık, can yakacaktık iddialıydık. mahallede ağaca astığımız tahta panoya da yazmıştık bilmemkimle maç saat 14.00 diyerekten. topluca gidecektik. mahallenin kızları da gelecekti bize amigoluk yapmak için.

sabah uyandığımızda hasan mutlucan türküler söylüyordu radyoda. televizyonda omuzlarında bol bol yıldızlar ve sırmalar olan adamlar konuşuyorlar en ortalarındaki "milli birlik, asayiş, güvenlik, huzur" falan diyordu. kamyonetler ekmek getirmişti sokağa çıkmak yasak diye ben de ekmek almaya gittim, o gün ekmekler çift çıkmıştı, askerler dolaşıyordu sokaklarda, birlikspor un panosunu söküp almışlardı muhtemelen sakıncalı olduğu için. maça gidemedik, ilk maçımız iptal oldu zaten o ilk maç son maç oldu.. bir daha maç olmadı.. şükrü nün anası da uyandı paraların gittiğine onu eşşek sudan gelene kadar dövdü, formaları makasladı, şükrü yü de elektrikçinin yanına çırak verdi.

çocukluğumuzu aldı götürdü 12 eylül, hayallerimizi yıktı, hevesimizi kursağımızda bıraktı, geleceğimizi çaldı..

devamını okuyayım »