thedewil

  • azimli
  • anadolu çocuğu (338)
  • 4971
  • 24
  • 12
  • 0
  • dün

bedelli askerlik

niye gerekli olduğunu bir de ben anlatayım. daha doğrusu asıl gerekli olan, zorunlu askerlik gibi bir sistemin kaldırılmasıdır, ancak bunu da koyunun olmadığı yerdeki abdurrahman çelebi niyetine kullanıyoruz.

- ilk işime girmeden önce, daha mülakatta askerlik durumumu mülakatı yapanlarla konuştuk. tecil ettirdim, x tarihinde bitiyor dedim. o zamana kadar çalışacağım dedim.

- girdim ilk işimde 1.5 sene çalıştım. askerlik konusu yüzünden hep ağız burun büküldü. gün geldi çattı, tecilim bitti. "askerlik dönüşü tekrar başlamak üzere" ayrıldım ordan.

- askerliğin son 1 ayında tekrar başlamak için ne yapmam gerekli diye sormaya arayacaktım, 2-3 gün telefonlaşma sonucu "ya biz vazgeçtik" kararı çıktı. dönem başladıktan sonra gidecek olmam sıkıntı olmuş. halbuki konuşmuştuk. askerde kışlanın dışında oluşan radikal değişimler insana daha bir koyar.

- öğretmen alımları genelde mayıs ayında yapılır. beni ağustos ayında dımdızlak bıraktılar sağolsunlar. allahtan kpss'ye başvurmuştum, askerde çalışamadan ona girdim.

- çalışmamama rağmen ortalama bir puan aldım. tercih yapacaktım, tercih için komutan "biliyorum benim hanım da öğretmen" diye bütün gün izin verdi. ancak izni yazan kişi başçavuş olduğundan başçavuş o bütün gün izni 4 saate indirdi. 4 saat içinde oo piti piti yöntemiyle tercih yaptım. onaya vakit kalmadığı için ona da noterden vekalet verdim.

- 25 tercih yaptık tercihlerden hiçbiri gelmedi. "herhangi bir yere atanmak istiyorum" seçeneğinden hakkari'yi bulduk. sonradan öğrendim ki meğer askerliği yaptığım gaziantep'te aynı puanla merkeze bile atanan varmış. daha nice; oo piti piti yöntemiyle tutturamadığım okulları tutuyormuş benim puan.

- neyse 17 eylül'de kışladan ayrıldım. resmi terhis tarihimiz 30 eylül'dü. bu tarihten sonra göreve başladım. normalde eylül'de gelip başlayan arkadaşlar bu sene özür durumundan tayin oldular. ama o kılavuzda ne yazıyordu:

"30 eylül'den önce göreve başlayanlar"

ulan dedik yine askerlik vurdu bizi. bir dönem daha beklerim neyse dedim. sonra bi baktık, memurların özür durumu tayinini belirleyen yasa değişmiş. haydi yine bir karışıklık. şimdi yine özür durumu tayinlerini o çıkan yasaya göre belirlerlerse bizim durum tutmuyor.

ben askerden 17 eylül'de çıktım, 30 eylül'e kadar yine asker olarak görünüyordum. yukarıda anlattığım, askerliğin benim iş hayatıma bütün etkilerini geçtim, -en azından- benim kullanmadığım 12 günlük izin süresinde asker olarak görünmeseydim gidip 30 eylül'den önce işe başlayacak; halen burada olmayacak, bu değişikliğe takılmayacaktım.

o kışlanın içinde geçirdiğiniz 1 gün dahi nelere yol açabiliyor, bir düşünün. bana üsteğmen, durumumu anlayıp tüm gün izin vermişken; başçavuşun sırf ibnelik olsun, sırf uyuzluk olsun diye kıstığı çarşı izni nelere yol açıyor bir düşünün.

bedelli askerlik, sadece hayatınızla ilgili kararları bir tane, bir grup işsiz, vasıfsız, cahil adamın eline bırakmamak için bile tercih edilmelidir.

devamını okuyayım »
01.10.2014 19:56