themonster

  • 1357
  • 41
  • 10
  • 1
  • bugün

saab'ın türkiye ile çalışmadık açıklaması

bakanlığın bir yalanı daha ortaya çıktı, bakalım daha nelerde yalan söylemişler bir bir çıkacak ortaya. buyrun bakanlığın yalanlarından biri ile ilgili bir haber.

artık sadece havacılık ve savunma alanında faaliyet gösteren saab şirketinin basın sözcüsü sebastian carlsson, hem bilim, sanayi ve teknoloji bakanı fikri ışık’a hem de isveç’te faaliyet gösteren çinli nevs firmasına cevap verdi.

nevs firmasının ‘saab markasının kullanılması konusunda görüşmeleriz devam ediyor’ şeklindeki açıklamasını sert bir şekilde yalanlayan carlsson, saab’ın, yerli otomobil projesi konusunda türkiye’de herhangi bir çalışma veya anlaşmasının olmadığını söyledi.

nevs firmasının da saab markası ile herhangi bir bağlantısının bulunmadığını söyleyen carlson özetle şu cevapları verdi:

bizi ilgilendirmiyor

“nevs (national electric vehicle sweden) firması saab markasını temsil etmiyor. yani nevs ile saab arasında bir bağlantı ve ilişki bulunmuyor.

dolayısıyla türk hükümetinin nevs ile yapmış olduğu anlaşma bizi ilgilendirmiyor.

saab markasının kurulduğu günden bu yana tek sahibi biziz.

bu doğrultuda nevs firmasıyla saab markasının kullandırılması konusunda devam eden herhangi bir görüşmemiz yoktur.

nevs sadece bazı üretim tesislerimizi ve bir tek 9-3 modelinin telif haklarını almıştır. ancak bu satış kesinlikle saab markasını ve başka bir işbirliğini içermemektedir.”

çok anlamsız geliyor

nevs dışında bakan fikri ışık’ın, ‘bu işe isveçli saab ve markanın teknolojisinden ve tecrübelerinden faydalanmak için girdik” açıklamasına ise carlsson, “bugün saab şirketi ne otomobil üretiyor ne de herhangi bir otomobil projesi üzerinde çalışıyor.

türk bakanın sadece savunma ve havacılık konusunda faaliyet gösteren bir şirket olan saab ile otomobil konusunda bir işbirliğinden söz etmesi çok anlamsız. türk bakanın saab ile işbirliğinden söz etmesini, saab adını ısrarla telaffuz etmesinin nedenlerini bizzat bakanın kendisine sormanız gerekir” cevabını verdi.

kaynak

edit: bazı yazarlar durumu tam anlayamamış. bakanın yalan söylediği konu şu; " 9-3 platformunu saab markasından satın aldık ve saab ile üzerinde geliştirmeler yapıyoruz, ortak olarak bu modeli geliştiriyoruz."

bu haber ortaya çıkarıyor ki 9-3 platformunun sahibi artık saab değil, nevs firması platformun sahibi, onlardan almışız platformu ve nevs firması ile çalışma yapılıyor, saab ile değil. 9-3 platformunun saab ile hiç bir ilgisi kalmamış, üzerinde de çalışma yapmıyorlar. yani bakan çinli nevs firması ile ortak çalışıyoruz demektense daha prestijli olsun diye saab ile çalışıyoruz demiştir. saab markasının isim hakkını nevs satın almadığı için, saab markası ile bu projenin bir ilişkisi yok, bakan saab ile ilişkilendirdiği için yalan söylemiş oluyor.

edit 2:bakanlığın nevs ceo'nu saab ceo'su diye kakalayan yalan haber yayınlatması, buyrun
kaynak

edit 3: saab ceo'su diye tanıtılan adamın aslında nevs ceo'su olduğunun kanıtı linkedin profili
https://www.linkedin.com/…mattias-bergman/6/a9a/467

ayrıca (bkz: nevs ceo'sunu saab ceo'su diye yutturmak)

devamını okuyayım »
23.10.2015 09:30