time traveler bird

  • çetrefilli (391)
  • 750
  • 22
  • 10
  • 0
  • dün

bir avukatın günlüğü

günlük,

bu sabah, sabah dediysem 07:00'da bir müvekkilim "kimliğimi kaybettim, ne yapayım?" diye beni aradı. akabinde bir başka müvekkilimin arkadaşı borç affına dair bir söylentiyi işitmiş, bu durumun kendisini nasıl etkileyeceğini sormak için aradı. evet, işittiği bir söylentiyi doğru işitmiş mi diye de sordu.

akşama kadar iki adliye binası arasında mekik dokudum. "cezaevine gidecek misin?" diye arayan ayşe hanım'ın sorusuna anlam veremedim, sonuçta oğlu benim oğlum değil ki haftalık ziyaret edeyim. tahliye olsun da bayramı ailesiyle geçirsin diye ter döktüğüm ve başardığım halde, ödememi yapmayan müvekkilim de bugün bir çatışmaya karışıp yine beni aradı. hastaneden gelecek rapordan sonra ifade alınacağından 7 saat karakolda bekledim. fakat işte, emeğimi hiçe saymak yanlarına kalmadı diye sevindim.

bu, en sakin günümdü. hatta çocuklarımın yüzünü beşer dakika gördüm sanırım.

...

çünkü sandığınız gibi avukatlar "beleşten" para kazanan insanlar değil; gecesini gündüzüne katan, akşamdan akşama görebildiği çocuğunun bütün gün kendisinin tişörtünü koklayarak ağladığını bilmeyen ama hisseden, sizin laf ebeliği diye değerlendirdiğiniz dilekçe ve savunmalar için satır satır kanun ezberlemiş, can güvenliği olmayan ya da sizin hiç duymadığınız dehşet verici birçok olaya doğrudan şahit olduğu için evlatlarını tedirginlikle korumaya çalışan, bazı eşiklere geldiğinde prensiplerinden vazgeçip illegal işleri de savunmak durumunda kalabilen, çünkü ev geçindiren ve hep risk alan, gecenin bir vakti karakollarda sizin peşinizde koşan insanlardır. birçoğu dosya masrafını iddia ettiğiniz gibi şişirmez, çünkü zaten kendi ödemesini de tam ve vakitli alamayacağını bilir. staj adı altında ruhu, emeği sömürülmüştür de artık o yüzden kimseye eyvallahı yoktur. bir avukat, hukuk fakültesinden mezun olduğu anda bir başka işte de çalışamaz. yani senin küçümseyici, "onurlu" yaşam tanımındaki gibi simit satarsa baro onun bir daha avukatlık yapmasını engeller. sen uydu aboneliği sorununu bile gidip ona danışırken utanmayıp arkasından sallarsın, o çocuklarına bir gelecek sağlamak uğruna senin yüzünden, ettiğin muamele yüzünden tiksindiği işinde çırpınır.

devamını okuyayım »
24.09.2016 02:34