toshiba

  • çetrefilli (393)
  • 987
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

organize işler

efendim organize işler filmi bir kere gidilip sinemada izlenmesi gereken bir filmdir. nedeni basit: türkiye'de sinemaya artık ciddi para yatırıldığını, türkiye'deki yaratıcı insanların hayal ettiklerini artık gerçekleştirebildiklerini gösteren görkemli bir prodüksiyon izlemek için...

amerikan filmlerinde bol bol izlediğimiz büyüleyici şehir görüntüleri amerikan rüyasını nasıl burnumuza sokuyorsa, ve nasıl kimsenin bir itirazı olmuyor ve "ulan adamların medeniyete bak yahu" duygusunu ya da belki hasetle hayranlık karışımı bir dalgalanma ya da kompleks yaratıyorsa, bu filmin de metin altında çok güçlü bir türkiye vurgusu var. fsm köprüsünün tepesinde dalgalanan bayrak bunu simgeliyor. koca koca plazalar türkiye'nin artık ciddi bir sermaye odağı, önemli bir megapol olduğu gerçeiğini sokuyor bizim bilinçaltımıza, gavurunsa gözüne. türkiye'nin dünyaya göz kırpması, bıyık burmasıdır bu filmin alt metni.

e, peki onca hırsızlık uğursuzluk ve adını filme veren organize suçlar ne olacak diyebilirsiniz... o zaman las vegas temalı amerikan filmlerine, mesela ocean's eleven'a, çeşit türlü sapıklık ve suçun cirit attığı ama görkeminden birşey kaybetmemekle beraber her biri alt metninde abd'yi yere göğe sığdıramayan filmlere bakın derim... ne der bunlar: burası amerika, kafayı çalıştıran bu cennette krallar gibi yaşar... diğerleri de en azından bu harika memleketin havasını solur, aynı bayrakla gurur duyar...

tüm o muhteşem havadan kent görüntüleri sırasında tüm bunları düşündüm ben. gecesi ayrı gündüzü ayrı güzeldi. hele o polonezköy yolu... köprüler, otoyollar... biraz da gavur arkadaşlarımın gözüyle izlemeye çalıştım... onların da izlemesi isteğiyle doldu içim. yılmaz erdoğan buraları okuyorsa ona helikopter-kamera konusunda eleştiri yöneltenlerin yanında ben şunu söylemek isterim: yılmaz erdoğan sırf bu çekimlerden oluşan bir film ya da her neyse belgesel diyelim, yapsa ben yine 12x2=24 ytl verir filme koşarak giderdim... ayrıca buradan yetkililere sesleniyorum: dvd'ye bu çekimlerin kurgu masasında çöpe gidenlerini de ekleyiniz...

filmle ilgili diğer notlarıma gelince:

-güçlü renkler, hem iç hem de dış mekan çekimlerinde beni benden aldı. hele istanbul görüntülerinde.
-tolga çevik bu filmle müthiş bir çıkış yakalıyor. mükemmel bir performans.
-yılmaz erdoğan'ın su gibi akan bir oyunu var.
-demet akbağ filmin en çok güldüğüm karakteriydi.

-bonus, tansaş, ntv, garanti gibi doğuş grubuna ait reklamlar her yerdeydi. ama özellikle "bonus" konumlaması yanlıştı. daha hafif geçiştirilebilirdi. ancak bu filme desteklerinden solayı bonusu kutluyoruz tabii.. aylık %6 faizden kazandıkları paranın bir kısmını böyle hayırlı işlere harcamaları güzel. bu arada ntv'den celal pir ve galiba bir de defne sarısoykısa birer sekansta göründüler.

-filmdeki (en baş ve en sondaki) radyo haberleri üç ayrı radyocu tarafından yapılmış yanılmıyorsam. bunlardan biri de alem fm'den nihat sırdar.

-evreşeli süpermen samet'in en sondaki bar komedisi sahnesinde daha vurucu bir metin bekledik. ama olmadı...

-filmin mantık akışı ile ilgili sorulan pek çok soru geçerli. ancak filmin "büyük prodüksiyon" olmasını engelleyemiyor bunlar. eminim yılmaz erdoğan bir sonraki filminde tüm bunları aşacaktır. bu arada ömer faruk sorak'sız yılmaz erdoğan da fena değilmiş:)

-berrak tüzünataç ögesi, bu isme reklam olmanın ötesinde pek işe yaramıyor. acaba berrak mı yoksa film mi daha kazançlı? neden afişe geçtiğini anlamak da güç. iclal aydın'ı oynatmanın değil de bu ismin burada yer almayı kabul etmesi ayrı bir ilginçlik. bu kadın ne yapmak istiyor?

-filmde be cool filminden de bazı esintiler yok değildi. ancak o filmi çekilmez kılan ama bunu izleteni organzie işlerin bize ait olmasıydı. bu açıdan bakıldığında yabancılar pek hazetmeyebilirler maalesef organize işler filminden. ama istanbul'u gözleri yerinden çıkarak izleyeceklerinden eminim.

-bir yunan veya rum'a bu filmdeki istanbul görüntülerini izletip tepkilerini izlemek isterdim:)) yanlış anlaşılmasın şaka babında sadece... yani ben baya bir iç çekerdim herhalde onların yerinde olsam... bir de türk bayrağı öyle kocaman çarşaf gibi... ahh ah...

efedim yorumlarımın ilk kısmı burada bitiyor. ölmez sağ kalırsak devamı gelecek...

devamını okuyayım »
26.12.2005 05:29