turbolova

  • 872
  • 36
  • 8
  • 2
  • bugün

beykoz'da değnekçi dehşeti

acaba kaçınız eli bıçaklı, gözü dönmüş, beyinsiz bir yaratıkla karşı karşıya kaldınız da oradaki insanlara laf ediyorsunuz? söylemesi gerçekten kolay ama bu zürriyetsiz insan müsveddesini o anda birkaç sıradan vatandaşın etkisiz hale getirmesi çok zor arkadaşlar.

olayın sıcaklığı ve normal bir insan olmanın getirdiği heyecan, korku, endişe gibi insani faktörleri unutuyorsunuz. karşılarında hiç de sıradan olmayan, hareketlerinde heyecan, korku ve endişe gözlemlenmeyen, insana benzemeyen bir mahlukat var. böyle bir durumda az çok kavga etmiş olmak yetmez. eli bıçaklı, ağzı salyalı birine karşı neler yapılabileceğini iyi bilmek gerekir.

mümkün mertebe, 112-155-156 gibi aklınıza hangi acil durum numarası gelirse gelsin arayın ve yerinizi tam olarak belirtin. çekişmek zorunda kalırsanız etrafınızda nesne arayın. elinizdeki yahut sırtınızdaki çantadan tutun da sandalye, tencere, tava, ayağınızdaki ayakkabı ve benzeri gibi şeyleri fırlatıp bu mahlukatın üzerine çullanabilecek kadar dikkatini dağıtmaya çalışın. bunu en az 2-3 kişinin organize bir şekilde, anında karar vererek yapması lazım. bazı durumlarda (saldırganın kimyasal yahut başka bir madde etkisi altında olduğu) ise 2-3 kişi de bu canavarı zapt etmeye yetmeyebilir. bilincini yitirene kadar direnebilir. az da olsa var olan kontrolünü tümden kaybedip başka insanlara da zarar verebilir.

bu gözler polisin tabancasını kabzasından çekip, kendi alnına dayadıktan sonra "beni vurmazsan en adi orospu çocuğusun" diyerek görev başındaki memuru kışkırtmaya çalışan manyaklar gördü. psikoloji ile savaş çetrefillidir. her şeyden öte yaralanmayı değil, bıçaklanmayı göze almak güç bir iştir. üzücü olacak ama yerde yatan insan, 1. dereceden yakınınız veya iyi tanıdığınız biri değilse, bu gibi durumlarda insanlarda sadece acıma duygusu peydahlanır. karşı saldırıya geçecek kadar asabiyet oluşması için korkunun ötesine geçmeniz lazımdır ki buna düşüncelerinizle değil ancak duygularınızla karar verebilirsiniz.

yıllarca kurtlar vadisi izlediniz, açın bakın bakayım hangi sahnesi bu kadar gerçek?

orada ilk yardımdan anlayan bir vatandaş var mesela. yaralının kemerini çıkarıp bacağına turnike uyguluyor. benim gözümde bu olaydaki en kritik ve önemli insan işte o şahıstır. o şahıs, kurtlar vadisi delikanlısı değil, gerçek bir kahramandır. soğukkanlılıkla ilk yardım uyguluyor yaralıya.

drone kameralarla çekilen bir aksiyon sahnesi değil bu, keşmekeş bir ülkenin acı gerçeğidir.

kahraman olmak için birinin ağzını yüzünüzü dağıtmanız yetmez. çünkü yeni bir yara açmak, açılmış olan yarayı kapatmaz.

not: gönüllü ilk yardımcı olun, ücretsiz eğitimlere katılın. kurtlar vadisi gibi aptal eğleyen şeyler yerine ilk yardım videoları izleyin ve bilinçlenin.

daha da not: bireysel silahlanma isteyen arkadaşlar, olayın dehşeti sebebiyle, kendilerine göre haklılar fakat o silahlanmanın bu ülkede nasıl ve kimlere yarayabileceğini de göz ardı etmeyin. daha önce tokat atmamış bir insansanız, siz mermiyi silahın ağzına verene kadar muhtemelen kevgire dönmüş olursunuz. çözüm, bireysel silahlanma değil, toplumsal eğitimdir.

mesajlar üzerine edit: bunu uzun uzun yazmaya gerek yok, bireysel silahlanma fazlasıyla kaotik olan bu ülkede çok ama çok kötüye kullanılır. sosyal hayatta ipini koparan herkesin belinde silahla gezdiği bir ortamdaki asayişi sağlamak, emin olun daha zor olacaktır.

devamını okuyayım »
05.05.2018 13:42