unsealed

  • 454
  • 151
  • 63
  • 9
  • bugün

18 nisan 2021 büyük kripto çöküşü

kripto tarihinin en büyük likidasyon rakamına ulaşılmış bir gecede, 10 milyar dolar'ın üzerinde kaldıraçlı işlem likide edilmiş.

bana sorarsanız 18 nisan 2021 tarihi bir gündür çünkü ben uzun süredir bu piyasada işlem yapan bir adam olarak böyle bir orospu çocukluğuna daha şahit olmadım, çünkü mesele bitcoin'in ne kadar indiği değil, bullish market yapısına sahip altcoin'lere atılan insafsızca iğneler. bakın ayı sezonu başladı, hepsi buradan inmeye devam edecek dersin tamamen anlarım, 2020 mart'ını görmüşüm sağ salim çıkmışım bu tabii ki dump falan değil kıyasladığınızda ama arada fark var, 2020 mart'ta böyle bir ara düzeltmeye ihtiyaç vardı ve ne kadar derine atarsa atsın yine 3000 dolar'ın altına inip boğa market strüktürünü bozmadı. bugün band gibi tek 4saatlik mumda yüzde 50 aşağı vurdukları ve yukarı hareketini kesin şekilde tamamlamamış coin'lere bakıyorsun 15.87'de market strüktürü bozuyor, vurmuşlar 11 dolara, aq beşinci dalga impulse başlangıcı ve dördüncü dalga konsolidasyon'unu kırdığı seviye zaten 11.80, bunun da altına atmak demek dünya üzerinde band'e verilen en garanti, en temkinli stoploss'u bile patlatıp piyasadaki kaldıraçlı malın "tamamına" el koymak demek, yani katıksız hırsızlık, katıksız orospu çocukluğu. yine çok kişinin yatırım yaptığı popüler coin'lerden atom'a bakıyorum, 18.65'te çok temiz dördüncü dalga üçgeni kırıp yukarı beş dalgalık net impulsif hareket başlatmış, dün gece indiği noktaya bakıyorsun 17.1 görmüş, yani bullish invalidasyon, yani stoploss'u koymanız gereken en temkinli noktanın aşağı yukarı yüzde 10 aşağısına atmış, yine patladı bütün stoploss'lar, piyasadaki spot dışındaki malın tamamına el koydular.

bakın tekrar ediyorum, yine örnek olarak band'in yukarı hareketi bitmiş olsa hiçbir problem yok ortada, bu boğa sezonu sonunda, bu kadar yeniyetme yatırımcı bu kadar bilinçsiz şekilde kaldıraça abanmışken bunun çok daha ötesinde kan akacağı aşikar ki bitcoin'in 20bin dolar'a kadar inişine şaşırmayacağımı daha önce defalarca kez yazdım ama bunları yazma sebebim "yukarı hareketine devam edeceğinden yüzde yüz emin olduğum" altcoin'lerin ve yatırımcılarınının, daha da önemlisi teknikçilerin başına gelenler. sen doge gibi tamamen manipülasyonla şişirilmiş, babanemin bile yatırım yaptığı coin'i şişir dur, piyasaya yeni damlamış her allahın kulunun parasını 10'a katlayıp zengin et, gece gündüz piyasa takip edip dalga sayan, analiz kasıp işi usulüne göre yapmaya çalışan adamın malına el koyup ortada bırak, olacak iş değil, yapılacak iş değil.

bu kadar sinirime rağmen dün gece kapanan 4 trade'imde portfolyomun sadece yüzde 6'sını kaybettiğimi de ekleyeyim. 18 nisan'da gerçekleşen en ala seviye orospu çocukluğu olmasına rağmen kripto piyasasında bu tip olaylara her daim hazırlıklı olmak gerekir, bunun da yöntemi "risk yönetimi" dediğimiz mevzunun kurallarına sıkı sıkıya uymaktan geçiyor. dün gece ciddi para kaybeden arkadaşların hepsine büyük geçmiş olsun demekle beraber kripto veya kaldıraçlı işlemlerin kullanıldığı herhangi bir piyasada varlığını sürdürmeyi düşünen arkadaşlara yardımcı olması ve gelecekteki olası felaketlerin önlenmesine yardımcı olması açısından risk yönetimi nedir ve nasıl yapılır konulu twitter yazımı buraya bırakıyorum, samimi şekilde hiçbir beklentim yok, lütfen sadece baştan aşağı okuyun ve bu hırsızlara zor şartlarda kazandığınız paranızı yedirmeyin;

https://twitter.com/…tatus/1348102725423263746?s=20

ingilizce'si olmayan arkadaşlar bana mesaj atsınlar, türkçe açıklamasını yapayım. tekrar herkese geçmiş olsun, bol kazançlar.

devamını okuyayım »