wasierodastorati

  • 279
  • 3
  • 2
  • 0
  • 4 gün önce

en son öğrenilen hayat dersi

anne hakkı gerçekten ödenmezmiş. ödenemezmiş.

son zamanlarda iki annenin çocuklarıyla ilgilenmelerini gözlemleme fırsatım oldu. gerçekten inanılmaz. nasıl yapıyorlar akıl alır gibi değil. doğru düzgün uyku yok, yemek yok, boş vakit yok, tatil yok. çok zor lan. insan kafayı yer.

çocuk denilen meret zaten ayrı bir bela. hiç öyle masum falan değiller bence. dünyanın en bencil, en laf anlamayan, empatiden yoksun ve en gıcık varlıkları bence çocuklar ve böyle oldukları için suçlayamıyorsun, kızamıyorsun, dövemiyorsun. elin kolun bağlı. dinlemiyorlar da kimseyi. bir şey istiyorsa olacak. o kadar. kolaysa ikna et. beyninin içine ediyorlar. ve anne/baba –ama özellikle anne– katlanıyor buna. katlanmak zorunda.

bebekler var bir de. derdini anlatamıyor. sen çözeceksin. çözmezsen ağlıyor. susmuyor. çaresizsin. anlayamıyorsun. bebek hala ağlıyor. sallarken susuyor. durunca bir daha başlıyor. sallamaktan kolların kopuyor ama bebek anlamıyor bile.

daha benim bilmediğim niceleri vardır. daha da garibi bütün bunları yorularak, sinirlenerek ve bazen bıkararak ama severek ve isteyerek yapıyorlar. çok zor cidden. neler çektirmişiz resmen yeni yeni gerçek anlamda farkına varıyorum. üzmeyin lan anne babanızı. sabrediverin az. bir şey kaybetmezsiniz.

devamını okuyayım »