yummy

  • azimli
  • şamda kayısı (700)
  • 1856
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 yıl önce

binbir gece

şu sıralar ekrandaki senaryolar arasında görülebilecek en feminik ortamı sergileyerek şahsımı gaddarca mutlu etmiş dizidir.

--- spoiler ---
- şehrazat isimli baş kahramanın minik bebesi feci hastadır ve hani hep filmlerde olur ya, acilen yüklü miktarda para gerekmektedir.
- bu parayı edinebileceği (maddi açıdan) güçlü ve (illa ki de) gaddar iki ayrı karaktere sırayla gitmiş, duru bir şekilde bu meblağı istemiştir.

a) birinci karakter - kindar dede - onur kırıcı bir tavırla şehrazat'a sittiri çekmiş, diil yüzbinlerce dolar, o yağmurlu günde yüzündeki şıpır şıpır damlalar gözyaşlarına karışan şehrazat'a bir şemsiye veya selpak parçası bile vermemiştir.

b) ikinci karakter - oedipus kompleksli patron - şehrazat'ı önce aşağılamış ve sonra da bu çaresizliğinden yararlanıp onu nakit döviz karşılığı götürmüştür.

ikinci kısım, zafer nidaları:

a) şehrazat öncelikle oedipuslu patronun psikolojisini göçertmiştir.

patron paranın aslında hasta bebe için gerektiğini öğrendiği andan itibaren kendini "annesine tecavüz etmiş bir pislik" gibi hissetmiştir (bkz: oedipus kompleksi). vefakar bakıcısı firdevs'in kendisini özenle, vim kullanarak çitilemesiyle bile asla ve asla arınamamıştır. patron bir sefer de kendi rızasıyla şehrazat'ın vücuduna boşalamadan obsesyonundan kurtulamayacak, fonda stanley kubrick filmlerinin müziğiyle ata "bin"mekten öteye geçemeyecektir.

b) bebenin babannesi kendi genlerinden olan erkek torun hasretini daha fazla bastıramayarak bebeyle ilişki kurar (hele bir de ölüm döşeğindeyken daha bir değerlenir ya insanlar, ulan sağlıklı insan neden değersiz sorarım size, neden bu çocuk beş yaşına gelene dek babaannesi kimdir bilmiyor da, cocuk olmeye başlayınca kadın hemen kendi çapında kadın ve çocuk hakları savaşcısı kesiliyor?? neyse!).

bir gün bayram olur.
her bayram olduğu gibi bebenin babasının mezar ziyareti yapılır ve orada babaanne ve kindar dede ile karşılaşılır. bebe babaanneye sarılır vs. dede ise öpülmesi için uzattığı eliyle göt gibi kalır. çünkü şehrazat evde çocuğunu her gün rocky gibi bu ana hazırlamıştır: bak bu el babaanne eli, bunu öpüceksin, diğeri ise dede eli, onu gördüğünde put gibi durucaksın, o her zaman andaval gibi sorduğun soruları da sormiycak öyle duruverceksin benim gibi, yani böylece sittiri çekmiş olucaz, kaan, anladın mı çocuum, bak şimdi tekrar edelim istersen.

kindar dedenin de psikolojisi o an vicdan azabı denen o derin bıçakla deşilmiştir. kendisini kendi genlerinden oluşan beş yaşında bir varlık tarafından aşağılanan, reddedilen bir pislik gibi hissetmiştir.

şehrazat paralarıyla dünyayı döndürebildiklerini sanan erkekciklere karşı ikinci zaferini kazanmıştır.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »