zunta

  • 1438
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

doğu'da görev yapan bir doktorun mektubu

doğuda* askerlik görevi yapmış birisi olarak mektupta doğruluğunu onaylayabileceğim noktaları paylaşmak isterim:

"kimse vergi vermiyor, elektrik-su vb. faturalar ödenmiyor" :

hem oradaki halk hem de askeri üs bölgeleri su ve elektrik faturası gibi bir şey ödememektedir. üs bölgelerinin bilmem kaç wattlık aydınlatma spotları dağı tepeyi ışıl ışıl her gece aydınlatmakta, köylüler ise ahırdaki hayvanlarını klimayla gün boyu serinletmektedir. klima kısmı şaka değil. gözümle gördüm. bir değil iki değil, ahır standardı. işin daha da komik yanı devre arkadaşlarımla bizi taburumuza tedaş görevlileri sivil araçla götürürken aramızda geçen muhabbetti:

- kimse elektrik faturası ödemiyorsa neden bakım yapıyorsunuz daha buralara?
- ne yapalım peki?
- ...

"herkese ayda 150 tl çocuk parası (ki çocuk başına), çocuk ultrasonda görüldüğü andan itibaren de mama ve bez parası ödeniyor.":

çoğu ailenin çocuk parası sayesinde sağlam bir gelir kaynağı elde ettiği doğrudur. ama sadece çocuğu yapmasını biliyorlar, herhangi bir temizlik hijyen eğitimi vermeden sokağa salıyorlar, sonra 6 yaşına gelmiş tuvalet eğitimi almamış çocuk mu istersin, 8 yaşında diş taşı temizletmek zorunda kalan çocuk mu istersin. yardım paralarının çocukların gelişimine aktarıldığına ilişkin elle tutulur bir gözlem yapamadım ne yazık ki...

"o çocuklar ne yapıyor peki? üzerlerinde üniformaları, ellerinde pkk bayrakları ile dtp mitingine gidiyor":

sadece dtp mitingine gitmekle kalsalar neyse. oyun oynuyoruz adı altında sabit mevzilerin önlerinde aydınlatmaların kablosunu koparıyorlar, geceleyin işbirlikçi köyden erzak almaya gelen teröristlere "caydırıcı" ateş açmamız sonucu adamlar kaçıp gidince ertesi gün gelip, "ne oldu bizimkileri vuramadınız mı" diye dalga geçiyorlar, büyüyünce ne olacaksın diye sorunca "eyp yapacağım" diye cevap veriyorlar. (ha doktor olacağım diyeni de vardı, korucunun çocuğuydu, doğruya doğru)

burda "vay ben vatan için canımı ortaya koydum! teröristlere ölüm! sempatizanlar siktirsin gitsin!" diye bağırıp çağıracak değilim. sözlükteki terörist sempatizanları beni rahatsız etmiyor, onları da doğuda karşılaştığım çocuklar gibi küçük yaşta indoktrinasyona maruz kalmış insanlar olarak görüyorum.

beni asıl rahatsız eden konu orada gördüklerini paylaşmaya çalışan insanların anlattıklarına karşı gösterilen samimiyetsizlik. bazı anlatılanlar abartı gelebilir*, ama çok da yargılayıcı olmamak gerektiğini düşünüyorum. mektupta yazılanlar doğru olsun yanlış olsun, bu tür şeylere tepki vermeden önce "acaba?" diye düşünmek herkesin boynunun borcudur.

devamını okuyayım »
26.06.2010 09:16