• takla atmanıza neden olabilecek korkunç bir hatadır. hayatımda bir kere bayıldım o da çocukken yaptığım bu hata yüzünden, gözlerimi açtığımda hastanede bulmuştum kendimi. tek hatırlayabildiğim takla atmadan önce yaptığım o ani frendi, daha sonra anladım o frenin arka değilde ön olduğunu.
  • sansliysan sadece gotu kaldirir. ardindan da bir yusuflama gelir.
  • dünya ile öpüşmeye yol açar.
  • gidonun böğüre çarpması ile de sonuçlanabilir çok acı verir. çocukken mahalledeki kızlar sıkça düşerdi bu sebepten. sonra o kızlar büyüdü arabaları ile trafiğe girdiler sonrası malum panik halinde fren yerine gaza basıyorlar artık.
  • hareketi yokuş aşağı inerken yapacak olursanız eğer gününüze ekstradan renk katacak hadisedir, kan kırmızısı hemde....
  • bisikleti öylesine kullanan yada hevesle alan bilmeyenler takla atabilir. ama gerçekten kullanıyor her yere gidiyorsan hiç bir şey olmaz.

her kullanışımda düzenli olarak yaptığım harekettir. hatta bir bisiklette frenin yüzde 70-80 ini ön frenler karşılar. arka fren sadece kilitlenip sizi yoldan çıkartır. ha arazide değilseniz veya ani dönüşe ihtiyaç duyup bilinçli yapmadıysanız.

hatta bu olay hayatımı bile kurtardı şöyleki;

2014 mart ayı. nisanda olabilir yada şubat ama o aylar işte.

zincirli kuyudan beşiktaşa iniyorum dayak atarcasına yağan yağmurunda etkisiyle saldım frensiz iniyorum. iyice hızlanmaya başladığım anlarda köprüden gelip beşiktaş yönüne bağlanan yerden sağ yoldan bir volvo xc90 önüme doğru kırdı. sol arkadan da gelen araçlar yüzünden sola da kaçamadım(bu sırada hem kaskımda hemde bisiklette farlar sonuna kadar açık görmemesi öküzlük) derken o anda iki arabanın arasında buldum kendimi. hızım da bir bisiklet için yağmurlu havada gayet hızlı 50-60 arka frene bassam arka taraf kayar arabanın birine vururum. zaten bu gibi durumlarda da basılmaz arka frene. yarışlarda inişlerde yaptığım taktiği yapıp kalçayı geriye atıp ağırlık merkezini olabildiğince arka tarafa verip ön frene asıldım. bir anda iki aracın arasında çıktım ve kurtardım kendimi. tabi bir sonraki ışıklarda volvo sürücüsüne hönkürmek için yanaştığım beni son anda farkettiğini söyleyip binlerce özürle beni sakinleştirdi, bende bir şey diyemedim tabi adama.
  • fren sağlamsa temiz takla attırır.
  • havada ikili salto, üçlü burgu atmanıza sebep olabilecek eylem.
  • yapılmaması gereken şeydir. lakin, ön fren ne bokuma var o zaman diye sorulduğunda, onu yokuş çıkarken sıkacaksın diye cevap alırdın.
    bre dingil yokuş çıkarken frene basabilecek kadar hızlı gittin mi hiç diye sormazlardı adama.
  • ön fren de çok sıkı değilse bi bok olmaz dediğim durumdur
hesabın var mı? giriş yap