• hababam sınıfı rüzgarlarından rant kapmak için yaratılmış, "onlar sınıfı-bunlar sınıfı" örneklerinden bir tanesi.
    başrollerini; raşitik çocuk yıldız sezercik,adile naşit ve perihan savaş'ın paylaştığı yapıt.
    yeryüzünde yayımlanmış tüm çocuk romanlarından araklamalar içeren kült.
    (sezercik'in çit boyarken,çevresindeki çocukları kandırıp işi onlara devretmesi--tom sawyer!)
    sezercik'in ortağı rolündeki şişko çocuğun, hiç bi zaman starlık mertebesine yükselemediği film.
  • kötü adamın öldürdüğü karısına çok benzeyen perihan savaş'ın peruk takıp* "sana geri döndüm işte" dedikten sonra kötü adamın hafızalarda yer eden "öldürdüm seni! kendi ellerimle boğdum!" haykırışlarıyla dışarıda tetikte bekleyen bir grup kahraman türk polisinin komserleri önderliğinde içeri dalıp "tutuklusun!" diye bağırdığı bir mizansen'i içinde barındıran film
  • perihan savaş'ın, cezalı olan sezer'e yemek getirmiş olan adile naşit'le sezer'i basıp tüm yemeği sezer'in gözü önünde bi güzel mideye indirip çin işkencesi yaptığı sahnede insanın 'açgözlü karı, ufacık çocuğun lokmasında da mı gözün var, boğazında kalsın işallah' diyesi gelir. lakin denilmez çünkü perihan savaş iyi bir karakterdir filmde, sezer ise yaramazın tekidir, cezayı haketmiştir, aç dursundur.
  • perihan savaş'ın kıymalı taze fasulye yediği türk filmi.
  • "itiraz ediyorum, ben çalışkan bir öğrenciyim" repliğiyle inek öğrencilere bakış açımızı toptan değiştiren bir efsane filmdir.
  • didudididididudidi dididididu vink vink vink diye de bi müzigi vardir. film icinde o kadar cok calinir o kadar cok calinir ki, melodisi de öyle catchy bi seydir ki seneler gecti hala unutamadim, öldügüm güne kadar da unutacagimi zannetmiyorum. ve de perihan savas in malum kiymali taze fasulye yeme sahnesinde öyle istahli bi yiyisi vardir ki, o an izlerken icinizdeki taze fasulye aski bambaska olur, taze fasulyeyi dünyanin en kral yemegine tercih edesiniz gelir. hatta bugün bile ne zaman pek istemeyerek taze fasulye yeme durumunda kalsam perihan savas in o hali gözüme gelir, acayip motive olurum, bi cirpida indiririm mideye tencereyi. o derece etkilidir yiyisi.
    ayrica anlamadigim bi nedenle ne zaman perihan savasin o filmde kumsallarda bidon vücudu ve mayosuyla kostugu görüntüsü aklima gelse, icimde önlenemez bi güresme hissi dogar, oracikta bitip bi hamleyle yere calasim gelir perihan savasi. böyle manyak obsesif hislere gark etmis bu film beni, allahim sen beni koru.
  • 1975 yili yapimi ülkü erakalın filmi. gereksiz bir ayrinti vermek gerekirse , nisantasi isik lisesi'nde cekilmistir.
  • kazanılan yarışmadan sonra okul müdürü aydemir akbaş' ın "20 günlük kamp sözü vermiştim,kararımdan caydım. 25 gün olsun çocuklar!" repliğiyle akıllara kazınmıştır. en çok seyredilmiş türk filmleri kategorisinde kafadan ilk üçe girecek bu şahane eglenceye şu sıralar flash tv 'den ulaşılabilir. perihan savaş' ın sezerciğin önünde ağzından damlaları akıta akıta etli ayşe kadın yiyişi gözlemlenebilir.
  • bu filmin repliklerinin yanında müziği de hafızalara kazınmıştır hiç çıkmamacasına. "yok efendim ben hiç mırıldanmadım o melodiyi, blok flütle çalmaya çalışmadım." diyen birisi varsa etrafınızda, bilin ki o adinin, yalancının önde gidenidir (oha).

ayrıca bu filmle sezercik "cik" ekinden kurtulmuş; bu ekten kurtulması sonucunda da ilahi bir dokunuşla o masum, çalışkan, mert, vatansever tuğ general gitmiş, yerine yaramazlık yapan, hayın, üçkağıtçı bir velet, amiyane tabiriyle tam bir piç kurusu gelmiştir.
hesabın var mı? giriş yap