• sözlükte yavaş yavaş konuşulur hale gelmiştir.

şu başlığı 2012 yılında açan kişi bile benim.

için için gurur duyuyorum elbette.

daha henüz akla bile getirilmediği zamanlarda sayfalarca yazı yazdım bu konu ile ilgili.

o zamanlar çok tepki aldım ama ekilen tohumlar gün geliyor çiçek açıyor ne güzel.

yüzlerce yıl sonra şimdiki hayvan hakları savunucusu sivil toplum örgütleri gibi bitki mantar bakteri hakları için de organize örgütler oluşacaktır.

hepsini kapsayan canlılığın korunması üzerine çatı örgütlerin oluşacağını da öngörmek mümkün.

şu an komik geliyor kulağa biliyorum ancak zamanla insanlar evrenin hakimi olmadıklarını öğrenecekler.

umarım bunu ekosistemin yumruğunu suratlarının ortasına yemeden önce başarabilirler.

(bkz: 21. yüzyılda et tüketmek/@limon kimyon zorro)
  • isviçre, norveç gibi bizden fersah fersah gelişmiş ülkelerde alanında uzman kişiler tarafından ciddi ciddi tartışılan haklardır.

o değil de,
    ulan millet hukukla fantezi yapıyor, biz ülkemizde insan haklarını bile doğru düzgün uygulayamıyoruz.
  • insan hakları savunucuları olarak bu gidişe kayıtsız kalmayacağımızı yüksek sesle ifade ediyoruz. ekolojik problemlerin yerel ve bölgesel değil küresel olduğu, çözüm için uluslararası işbirliğine ihtiyaç olduğu, ekonomik gelişme ve çevre yıkımının at başı gittiği, büyüme ve tüketim modeli yerine doğal kaynakların en verimli ve akılcı biçimde kullanıldığı yeni yöntemlerin yürürlüğe konması gerektiği, ulusal ve uluslararası hukuku çevre gerçeğiyle uyumlu hale getirmek gerektiği, yaşanılır çevrenin tüm insanlığın bugünün ve gelecek kuşakların ortak malı olduğu, hiçbir kişi ve kuruluşun gelecek kuşakların yaşamlarını tehlikeye atma hakkının bulunmadığı bilinci ile çevre ve ekolojinin geleceği adına bu haklar kanunlaştırılıp geleceğe sahip çıkılmalıyız.
  • özellikle veganların yaptığı katliamlarla yeniden gözden geçirilmesi gereken alan , eğer bu akım durdurulamazsa veganlar ağaç yemek zorunda kalacak nedir bu tüketim çılgınlığı dengeli beslenmeyi bile şuç saymak soya ile dünyayı kurtarmaya çalışan beyin (bkz: alayınız ütopya)
  • kuru-pilav-hıyar turşusu vahşetini ve tahakkümünü protesto eden ulvi insanların saygıdeğer girişimi.

bu üçlünün acıya duyarlılığı önce diriyken dürtmek suretiyle ardından da genel anestezi altında acıya tepki deneyi adı altında iki evreden oluşan bilimsel bir ölçüme tabi tutulmuştu ve bu bilimsel deney evrensel çapta yankı uyandırmıştı. hatta üçüne de otopsi bile yapıldı*. nette aratanlar konuya yönelik yığınla bilimsel veriye erişebilir.
  • kabul görüp uygulamaya konmasıyla birlikte bilhassa gelişigüzel ağaç kesiminin önüne geçebilecek, ağacı koruyacak olan kurallar bütünü. tez zamanda istişare edilmeli, yürütmeye alınmalı.
  • hdp ile inşallah savunulacak haklardır. ha bir orospuçocuğu böcek yiyen bitki var. ona dokunulmyacak. onun dışındaki tüm bitkilerin hakları olacak. istemezlerse mesela yemek amaçlı toplanamacaklar.
  • katı veganlar dalından meyveyi koparmaz, yere düşen meyveyi yerler.
hesabın var mı? giriş yap