• 4. sezonun 6. bölümünde mithat körler’in oynadığı dizi.
  • teknoloji ve sosyal medya eleştirisini hakkıyla yapan ingiliz dizisidir.

dizide her bölüm farklı oyuncular oynuyor.kesinlike hepsi kaliteli oyuncular.şu sıralar 4. sezonu yayınlanıyor.mutlaka izlenmesi gereken dizilerden biri.
  • 4. sezonun ilk dört bölümünü bitirdim pek keyif alamadım. ehhhh diyebileceğim bir kıvamda. önceki sezon başarıyla yaratılan o gerginlik acaba ne olacak hissini yakalayamadım. bir çırpıda bitirmiştim geçen sezonları, bu sezon tek bölümü sıkılarak zor bitiriyorum.gözle görülür bir düşüş var umarım toparlar. he yine birçok diziden iyidir yoklukta gider.
  • 4. sezonda üzerine düşülen insan bilincini dijital ortama aktarma olayını gereksiz buluyorum. sonuçta bu insanın gerçek bilinci değil kopyası. birisinin bilincini kopyalayıp işkence yapınca, ona değil kopyasına yapmış oluyorsunuz. bu durumun da rahatsız edici, duyarlılık kasılacak bir yanı yok. bir bilgisayar oyununa, simülasyona işkence yapmakla aynı şey. bu yüzden dizide pek bir etkileyiciliği kalmadı bunun. ilk sezonlardaki gibi yeni ve yaratıcı konular bulmalılar.
  • saniyorum 4. sezonda bir tek 6. bolum guzel olacak, 5 bolum bitti elle tutulur bir sey yok. 5 bolumun 5'i de yarim bi kisi de cikip lan bunlar yarim hikayeyi baglamadik dememis. fikirlerin hepsi guzel fakat uzerine olusturulan hikayelerde buyuk hatalar ve hepsi yarim.

1. bolum, yavan vakit kaybi cok fazla gereksiz detaya vakit harcanmis, olmasi gereken yere kafa yorulmamis. yani adam dahi coder ama oyunun icinde hapsoluyor oyle mi? 90larda internetin yeni ciktigi zamanlarda cekseydiniz yerdik bu bolumu bu haliyle olmamis. sukur mainframe lafi falan gecmiyor`:(bkz: #258572)`.

2.fikir guzel, hikaye yarim. su guzelim fikre bu kadar gereksiz sahnelerde vakit harcayip hikayeyi yarim birakmak olmamis. tam black mirrorluk fikirdi.

3.olmadi, insanlarin gorduklerinin dusunduklerinin kaydedilebildigi geri cagrilabildigi dunyada, etrafta bir tane kamera yok. olmadi kusura bakmayin. ana fikre yogunlasip gerceklerden koptunuz, sicip da batirdiniz. ben olsam bunu bir sekilde hikayenin basi yapar, hikayeyi mahkemede gecirir ve insanlarin beynine alet baglayip anilarinin didiklenemeyecegi sekildi sucluyu beraat ettirirdim cok daha vurucu bir hikaye olurdu.

4.10 dakikalik hikayeyi 1 bolume yaydiniz gerisi gelmedi gene ustelik ortada orjinal bir fikir de yok. olmadi.

5.terminatorle farki nedir? sonundaki oyuncak ayi mi? aksiyon dizisi degil lan bu teknolojik felaketimizi, teknolojinin psikolojimizin dogamizin uzerine olan etkisini anlatiyor.

6. umarim iyi bir bok cikar.

3. sezon kotuydu, 4. sezon ise 3. sezonun kotu bir kopyasi gibi gercekten black mirror'dan bu kadar uzaklasilmis olamazdi ama oldu.

gecmis olsun.
  • 4*4 sezonun bariz önde olan bölümü olmuştur.

--- spoiler ---

aslında evlendiğiniz kişilerin, simülasyon içinde seçtiğiniz ve kaçış için duvarları aşarken birden bir istatistiğin içine girdiğiniz kişi olması çok etkileyici sahne olmuş. özellikle frank’in 1 yıl boyunca hiç haz etmediği kişi ile yan yana durmak zorunda olması günümüz evliliklerinin dışarıdan resmedilmiş örneği resmen. zekice göndermeleri de iyiydi.

--- spoiler—-
  • sözlükte büyük beğeni alan 4x6 bölümünü heyecanla açtım ancak daha 2. dakikasında görülen o beyin okuma zımbırtısı ve sonrasında gelişen olaylar bana fazla tanıdık gelmişti ki, seks sahnesini görmemle tüm black mirror bitti benim açımdan . hayır anlamadığım 1995 yapımı (bkz: strange days) filminin sahneleriyle birlikte aynısı çekmek mi black mirror'u orijinal yapıyor yoksa önceki sezonların verdiği o farklılık hissi mi bilemedim.

sonuç olarak koca bir başyapıtı hiç eden bir sezon finali olmuştur nezdimde.
  • 4. sezonun ilk 3 bölüm itibariyle sictigi dizidir

--- spoiler ---

1. bolumde madem yanarak olunebiliyor bunlar kendini niye update deliginden gecirmeye calisiyor. gidip jetin arkasinda yanip gecseler ya diger evrene?
    --- spoiler ---
  • meraklısına; 4. sezon twitter ve reddit konuşmalarından derlenen bir çalışma.

https://www.brandwatch.com/…-black-mirror-season-4/

daha sadece 1. sezon 1. bölümünü izlediğim dizi, bir ara başlayacağım inş.
  • 4. sezon tam bir hayal kırıklığı

geçmiş 3 sezona kıyasla tamamen yüzeysel kalmış ve sosyal eleştiriden uzak bir mini dizi serisi olmuş

bazı bölümlerde uykum bile geldi diyebilirim sürekli aynı tema işlendiği için

yazık etmişler efsaneye
hesabın var mı? giriş yap